حکومت ایران، ملاک‌های حداقلی لازم برای حذف قاچاق‌ انسان را برآورده نمی‌کند

© Photo / U.S. State Department / وزارت خارجه آمریکا
وزارت خارجه آمریکا - اسپوتنیک ایران  , 1920, 01.07.2021
Telegram
نام ایران در جمع کشورهای «سطح سوم» گزارش سالانه آمریکا درباره «قاچاق انسان»قرار گرفت.

به گزارش اسپوتنیک با استناد به گزارش سالانه « قاچاق انسان « وزارت خارجه آمریکا، بار دیگر نام ایران در جمع کشورهای «سطح سوم» که ادعا می‌شود کمترین اقدام را برای مبارزه با این معضل انجام می‌دهند، حفظ شد.

در بخشی از گزارش وزارت خارجه آمریکا که مربوط به ایران است آمده: «حکومت ایران، ملاک‌های حداقلی لازم برای حذف قاچاق‌ انسان را برآورده نمی‌کند و حتی با در نظر گرفتن آثار احتمالی بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ بر توانایی مقابله با این پدیده، تلاش‌های قابل توجهی در این زمینه انجام نمی‌دهد. به همین دلیل ایران در سطح سوم باقی می‌ماند. حکومت ایران، نتوانسته قربانیان قاچاق انسان را در میان جمعیت آسیب‌پذیر شناسایی کرده و از آنها محافظت کند و کماکان به برخورد با قربانیان قاچاق به عنوان مجرم ادامه می‌دهد».

فروشگاه لوازم خانگی در ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 22.06.2021
بازار ایران مملو از کالاهای قاچاق شده است

دولت آمریکا سالانه گزارش‌های مختلفی در زمینه تروریسم، حقوق بشر، قاچاق انسان و دیگر موارد منتشر می‌کند و تقریبا در تمام این گزارش‌ها ایران را در پایین‌ترین سطوح قرار داده و هر بار فهرستی از اتهامات را علیه ایران مطرح می‌کند.

بر اساس قانون موسوم به «حفاظت از قربانیان قاچاق انسان» که در سال ۲۰۰۰ در کنگره آمریکا تصویب شد، واشنگتن از اعطای هرگونه کمک غیربشردوستانه و غیرمرتبط با تجارت به کشورهایی که از سوی آمریکا به عدم رعایت حداقل‌های مبارزه با قاچاق انسان و عدم تلاش برای مبارزه با این پدیده متهم شده‌اند، منع شده است.

وزارت خارجه آمریکا در بخشی از گزارش خود در اظهاراتی مداخله‌جویانه به ایران توصیه کرده متن قانون سال ۲۰۰۴ خود را تغییر داده تا تعریف قاچاق انسان را با قوانین بین‌المللی منطبق کند.

ایران پیش از این ادعاهای مطرح‌شده از سوی آمریکا در این زمینه را رد و تصریح کرده  اقدام‌های یکجانبه، از جمله رتبه بندی کشورها در موضوع جرایم سازمان یافته مانند قاچاق انسان و تهیه گزارش‌های یکسویه و مغرضانه علیه کشورهای مستقل نه تنها با مقررات و موازین حقوق بین‌الملل در تعارض است، بلکه  تلاش‌ها و همکاری‌های بین‌المللی دولت‌ها را در مبارزه با این جرایم تضعیف می‌کند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала