مردانی: هیچکدام از واکسن های ما تاییدیه سازمان جهانی بهداشت را ندارند

CC BY 4.0 / IRNA / مردانی: هیچکدام از واکسن های ما تاییدیه سازمان جهانی بهداشت را ندارند
مردانی: هیچکدام از واکسن های ما تاییدیه سازمان جهانی بهداشت را ندارند - اسپوتنیک ایران  , 1920, 29.06.2021
Telegram
عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در ایران: تعداد زیادی از بیماران کرونایی مسن در صف های واکسیناسیون مبتلا شده اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از انتخاب، مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در ایران گفت:هیچکدام از واکسن های ایرانی برای تاییدیه سازمان جهانی بهداشت اقدام نکرده اند، هیچکدام از واکسن های ما تاییدیه سازمان جهانی بهداشت را ندارند و تنها ایران برکت در سایت سازمان بهداشت جهانی ثبت نام کرده است ولی این تنها یک ثبت نام است و هنوز برای تاییدیه اقدام نکرده است.

وی با انتقاد از شیوه ثبت نامی سالمندان برای دریافت واکسن کرونا اظهار داشت: سالمندی که اینهمه در صف می ماند حتی اگر کرونا نگرفته باشد حتما می گیرد. طبق مشاهده من تعداد زیادی از بیماران مسن در همین صف ها مبتلا شده اند. بعضی ها بعد واکسن زده اند و فکر می کنند بخاطر واکسن کرونا گرفته اند. بعد از تزریق دوز دوم کرونا دو هفته وقت لازم است تا واکسن تولید آنتی بادی کند یعنی 15 روز بعد از دوز دوم این روند شروع می شود و وقتی کسی دوز دوم را زد و کرونا گرفت علتی جز ازدحام و حضور در تجمع های واکسیناسیون ندارد.

واکسن ایرانی پاستوکووک مجوز مصرف اضطراری گرفت - اسپوتنیک ایران  , 1920, 29.06.2021
واکسن ایرانی پاستوکووک مجوز مصرف اضطراری گرفت

من عضو کمیته علمی هستم و مسئولیتی در وزارت بهداشت ندارم اما در تمام دنیا واکسیناسیون در حال انجام است. این کار در کشور امارات و ترکیه و ارمنستان نیز در حال اجرا است. کار سختی است و باید سیستم رجیسترینگ و نوبت دهی کامپیوتری باشد. مراکز تزریق واکسن باید متعدد باشد و حتی باید شبانه‌ روزی باشد. کسی که برای واکسن رجیستر شده باید همان روز برود و واکسن خود را بزند و نباید طوری باشد که برود و دست خالی برگردد. امروز در فضای مجازی و مطبوعات گزارش هایی منتشر می شود مبنی بر اینکه باید یک شب بروند و نوبت بگیرند و تا 8 و 9 صبح هم واکسن نیامده و باید فردا مجددا بروند و فردا هم همینطور است. سالمندی که اینهمه در صف می ماند حتی اگر کرونا نگرفته باشد حتما می گیرد. طبق مشاهده من تعداد زیادی از بیماران مسن در همین صف ها مبتلا شده اند. بعضی ها بعد واکسن زده اند و فکر می کنند بخاطر واکسن کرونا گرفته اند. بعد از تزریق دوز دوم کرونا دو هفته وقت لازم است تا واکسن تولید آنتی بادی کند یعنی 15 روز بعد از دوز دوم این روند شروع می شود و وقتی کسی دوز دوم را زد و کرونا گرفت علتی جز ازدحام و حضور در تجمع های واکسیناسیون ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی بالای 70 درصد از افراد خود را واکسینه کرده اند آیا این واکسیناسیون باید سال بعد نیز ادامه پیدا کند، گفت: هنوز سازمان جهانی بهداشت در دنیا به این نتیجه نرسیده که بعد از تزریق دو دوز واکسن باید دور سومی تزریق شود اما اگر بعد از تکمیل واکسیناسیون شواهد علمی نشان بدهد شش ماهه یا سالانه به واکسن نیاز است سازمان جهانی بهداشت به اطلاع همه می رساند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала