تدابیر بانک مرکزی برای تأمین ارز کالاهای اساسی

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / تدابیر بانک مرکزی برای تأمین ارز کالاهای اساسی
تدابیر بانک مرکزی برای تأمین ارز کالاهای اساسی - اسپوتنیک ایران  , 1920, 23.06.2021
اشتراک
قائم‌ مقام بانک مرکزی ایران، با اشاره به رشد اقتصادی مثبت کشور در سال ۱۳۹۹ بر خروج اقتصاد از رکود ناشی از شیوع ویروس کرونا و فشار تحریم‌ ها تأکید کرد و نقش حمایت شبکه بانکی در این دستاورد را ارزشمند دانست.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، اکبر کمیجانی قائم‌ مقام بانک مرکزی ایران، در نشست دوره‌ ای با مدیران عامل نظام بانکی ضمن تشکر از زحمات دکتر همتی رئیس‌کل سابق بانک مرکزی گفت: تلاش های ایشان نقش بسزایی در ثبات و آرامش پولی و بانکی کشور طی سه سال گذشته و در اوج فشار تحریم‌ ها داشت.

سکه و دلار - اسپوتنیک ایران  , 1920, 15.06.2021
بانک مرکزی ایران: قیمت سکه در یک دهه گذشته ۹۵۳ درصد رشد کرد

کمیجانی با اشاره به انتشار گزارش رشد اقتصادی سال ۱۳۹۹ توسط بانک مرکزی گفت: خوشبختانه عملکرد اقتصاد کشور در سال گذشته فراتر از انتظارات بود و ایران با توجه به شیوع ویروس کرونا و فشار تحریم‌ ها عملکرد خوبی در مقایسه با کشورهای منطقه و سایر کشورهای در حال توسعه داشته است.

وی ادامه داد: رشد اقتصادی کشور از فصل دوم سال گذشته روند مثبتی را در پیش گرفت و در فصل سوم و چهارم تداوم این روند و بهبود شاخص‌ ها در نهایت موجب رشد اقتصادی مثبت ۳.۶ درصدی در سال ۹۹ شد.کمیجانی افزود: رشد اقتصادی بدون نفت نیز در سال ۹۹ معادل ۲.۵ درصد بوده است که در مقایسه با رقم ۱.۱ درصدی سال ۹۸ افزایش مطلوبی داشته است.

قائم‌ مقام بانک مرکزی اضافه کرد: خوشبختانه در فصل سوم و چهارم سال گذشته میزان رشد تشکیل سرمایه ثابت که غالباً منفی بوده است مثبت شد.

وی با اشاره به ابلاغ شیوه‌نامه کارت رفاهی و تأمین مالی زنجیره تولید به بانک‌ها گفت: خوشبختانه پس از مصوبه سال گذشته دولت در این خصوص زیرساخت‌ های لازم فراهم شد و تلاش و اهتمام بانک‌ ها برای اجرای مطلوب شیوه‌ نامه مذکور ضروری است.

کمیجانی با تشریح اقدامات بانک مرکزی برای تأمین ارز کالاهای اساسی و دارو گفت: تا کنون ۶ میلیارد دلار از مجموعه ۸ میلیارد دلار تکلیف‌ شده برای واردات کالاهای اساسی و دارو در سال جاری توسط بانک مرکزی تخصیص داده شده است و از این میزان مبلغ ۴.۵ میلیارد دلار از طریق درآمدهای نفتی و یا به‌ شکل اعتباری تأمین شده است.

مقام مسئول در بانک مرکزی خاطر نشان کرد: خوشبختانه تدابیر لازم برای تأمین ارز کالاها اندیشیده است. آرامش لازم در بازار بین‌ بانکی برقرار است و بانک مرکزی اخیراً از طریق اجرای سیاست پولی کنترل رشد نقدینگی را در دستور کار داشته است.

وی در ادامه بر لزوم تداوم رعایت سیاستهای احتیاطی رشد ترازنامه بانک‌ها که از نیمه دوم سال گذشته آغاز شده است تأکید کرد و نیز با اشاره به وضعیت اضافه‌ برداشت بانک‌ ها گفت: خوشبختانه میزان اضافه‌ برداشت بانکها طی ماه‌ های گذشته به‌ خوبی کنترل شده است و امکان کاهش بیشتر آن نیز وجود دارد.

کمیجانی در پایان با اشاره به اجرای قانون جدید صدور چک از ابتدای سال جاری گفت: با توجه به اتمام موجودی چکهای قدیمی، روند استفاده از چک‌ های جدید افزایشی است و با توجه به اینکه اجرای این قانون الزامی است بانک‌ها باید اهتمام و جدیت لازم در این خصوص را داشته باشند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала