گزارش و تحلیل

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری 1400

CC BY 4.0 / IRNA / نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری - اسپوتنیک ایران  , 1920, 04.06.2021
Telegram
در 18 ژوئن 2021 ، سال 1400 مطابق تقویم میلادی، انتخابات ریاست جمهوری در ایران برگزار می شود.

اسپوتنتیک، ولادیمیر ساژین خاورشناس مطرح روس در این خصوص چنین می نویسد: با وجود این که رهبر معنوی کشور و فرمانده کل نیروهای مسلح آن و مقامی که خط مشی سیاست خارجی و داخلی را تعیین می کند پیشوای ایران است، انتخابات ریاست جمهوری یک رویداد مهم سیاسی در جمهوری اسلامی است. رئیس جمهور ایران رئیس قوه مجریه، در واقع نخست وزیر است (در ایران چنین پستی وجود ندارد) و هر چهار سال یکبار توسط مردم انتخاب می شود. رئیس جمهور ایران کارهای عملی روزمره را برای اجرای خط عمومی رهبر کل انجام می دهد و در عین حال آزادی قابل توجهی برای تعبیر خود از این خط دارد.

ورود بانوان به انتخابات ریاست جمهوری ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 03.06.2021
گزارش و تحلیل
ورود بانوان به انتخابات ریاست جمهوری ایران

امسال انتخابات ریاست جمهوری برای سیزدهمین بار در ایران برگزار می شود. طبق داده های ستاد انتخابات جمهوری اسلامی ایران ، بیش از 59.3 میلیون ایرانی (از 82 میلیون نفر جمعیت کشور) می توانند در آن شرکت کنند ، از جمله 1.3 میلیون دختر و پسری که به سن 18 سال رسیده اند و از حق دادن رای برای اولین بار استفاده خواهند کرد.

برای انتخابات سال2021 میلادی 592 نامزد ثبت نام کرده بودند که 40 نفر از آنها زن بودند. با این حال ، ثبت نام اصلی ترین چیز نیست. لیست نهایی نامزدها توسط شورای نگهبان تأیید می شود. امسال ، در آستانه ثبت نام ، شورا معیارهای جدید انتخاب را اعلام کرد. معلوم شد که همه نامزدهای شناخته شده از اردوگاه اصلاح طلبان و مخالفان معتدل با آنها مطابقت ندارند. در نتیجه ، هفت نفر در لیست نهایی باقی ماندند. بعلاوه ، فقط دو نفر از آنها را می توان به اصلاح طلبان لیبرال ، یا بهتر بگوییم ، به اصلاح طلبان معتدل نسبت داد. آنها عبارتند از: استاندار سابق استان اصفهان ، معاون سابق رئیس جمهور ایران محسن مهرعلیزاده ، 64 ساله (وی در انتخابات ریاست جمهوری در سال 2005 کاندیدا بود ، با کسب کمتر از 4.5 درصد آرا) و رئیس بانک مرکزی ایران تکنوکرات عبدالناصر همتی، 63 ساله. باید تأکید کرد که  اعتدال گرایان  نام برده از حمایت گسترده ای در میان مردم برخوردار نیستند.

در مورد پنج نامزد دیگری که از خواست های شورای نگهبان عبور کردند باید گفت که همه شان نماینده بارز جناح محافظه کار رادیکال هستند و عبارت اند از: سید ابراهیم رئیسی ، 61 ساله ، دکتر حقوق ، رئیس دادگستری ایران. ابراهیم رئیسی کار حقوقی خود را در سن 20 سالگی در شهر کرج آغاز کرد. سپس وی مورد توجه مقام معظم رهبری آیت الله خمینی قرار گرفت و شروع به انجام کارهای مهم به ویژه در سطح ملی نمود.  در این میان پرونده سازمان مخالف مجاهدین خلق ایران است. اعضای آن و همچنین چند هزار زندانی سیاسی گروه های دیگر با تصمیم رئیسی اعدام شدند. همین امر باعث عدم محبوبیت وی در بین رای دهندگان اصلاح طلب شد. رئیسی ، به عنوان معاون رئیس قوه قضائیه ، در سرکوب معترضان پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 نیز نقش داشت. ضمناً ، در جریان مبارزات انتخاباتی سال 2017 ، رئیس جمهور حسن روحانی انتقاد غیر مستقیمی از رئیسی کرده گفت که "مردم ایران کسانی را که در 38 سال گذشته فقط مردم را به دار آویخته و زندانی کرده اند ، قبول نمی کنند."

انتقاد تند دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران از صدا و سیما - اسپوتنیک ایران  , 1920, 02.06.2021
انتقاد تند دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران از صدا و سیما

آقای رئیسی سمت های زیر را داشته است: دادستان تهران ، رئیس بازرسی کل ایران ، معاون اول ریاست قوه قضائیه ، دادستان کل ، از سال 2019 - رئیس قوه قضائیه. معروف به جنگ با مخالفان و دگراندیشان است. در سیاست خارجی ، او طرفدار خط سخت ضد غربی است. در سال 2009 ، ایالات متحده رئیسی را تحریم و وی را به "سرکوب در داخل و خارج از ایران" متهم کرد. وی از 2016 تا 2019 بزرگترین سازمان ایرانی "آستان قدس رضوی" را تشکیل داد که متشکل از چندین بنیاد خیریه است که ده ها سازمان و هزاران کارمند را شامل می شود.

محسن رضایی، 66 ساله، دکتر اقتصاد، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام. از سال 1981 تا 1997 - فرمانده کل سپاه. جانباز جنگ ایران و عراق. در سال 1997 ، رهبر عالی محسن رضایی را به مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب کردند ، جایی که وی در حال کار برای توسعه پروژه توسعه ایران به مدت 20 سال (از 2005 تا 2025) است. رضایی در انتخاباتی که در آن شرکت کرده بود ، هم در پارلمان (در سال 2000) و هم در ریاست جمهوری (2005 ، 2009 ، 2013) شکست خورد.

علی رغم لیاقت های بی چون و چرای محسن رضایی به جمهوری اسلامی ، او رابطه سختی با رهبران دارد ، مخصوصاً پس از خروج فرزندش از ایران به آمریکا ، جایی که با سرکوب سیاسی در جمهوری اسلامی مخالفت کرد. چند سال بعد ، احمد رضایی به ایران بازگشت. در سال 2011 ، او را در یک اتاق هتل در دبی مرده پیدا کردند.

سعید جلیلی ، 55 ساله، دکتر فلسفه، دانشجو و متحد وفادار آیت الله خامنه ای برای دهه ها ، نماینده رهبر معظم کشور در شورای عالی امنیت ملی. جانباز جنگ ایران و عراق ، در سپاه خدمت کرده است. وی سالها تجربه کار دیپلماتیک را دارد - به ویژه جلیلی سمت معاون وزیر خارجه در اروپا و آمریکا را بر عهده داشت و مذاکرات توافق هسته ای را رهبری می کرد. حریف غیور ایالات متحده.است.

علیرضا زاکانی ، 56 ساله ، دارای تحصیلات عالی پزشکی ، عضو سابق پارلمان کشور (2004 - 2016) است. وی از دوران دانشجویی یکی از چهره های اصلی جنبش اصولگرایان در ایران بود. در "بسیج" بود. جانباز جنگ ایران و عراق که طی آن چند زخم برداشته است. زاکانی صاحب سایت خبری جهان نیوز و هفته نامه پنجره است. حامی غیور ژنرال سلیمانی ترور شده و سیاست های وی در منطقه.

آقای زاکانی برای انتخابات ریاست جمهوری در سال های 2013 و 2017 ثبت نام کرد ، اما توسط شورای نگهبان اجازه عبور از انتخابات را نداشت.

ناظران می گویند آقای زاکانی در صورت پیروزی در پست ریاست جمهوری از کمپین برای تأمین کرسی در کابینه رئیسی استفاده می کند.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 01.06.2021
اقدامات همتی چه تأثیری بر «صف انتخابات» خواهد داشت؟

امیرحسین قاضی زاده هاشمی ، 50 ساله ، دارای تحصیلات عالی پزشکی، نماینده مجلس از سال 2008 ، نایب رئیس مجلس ، عضو جبهه پایداری انقلاب اسلامی است. منتقد جدی سیاست های حسن روحانی رئیس جمهور و دولت وی.

سیاستمداران برجسته میانه رو که توسط شورای نگهبان از انتخابات حذف شده اند:

محمدجواد آذری جهرمی ، وزیر فعلی ارتباطات و فناوری اطلاعات ، جوانترین عضو کابینه وزیران رئیس جمهور روحانی (39 ساله) است. به علت سن معلق است.

مصطفی تاج زاده معاون وزارت کشور در دولت رئیس جمهور محمد خاتمی و مشاور وی است. بخطر شرکت فعال در اعتراضات در سال 2009 کاندیدانوری وی پذیرفته نشده است.

محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران سیاستمدار ، دانشمند و مهندسی لیبرال ، فرزند ارشد یکی از ارکان انقلاب اسلامی - علی اکبر هاشمی رفسنجانی است.

معاون فعلی رئیس جمهور اسحاق جهانگیری است (اصلاح طلبان امیدهای ویژه ای به او داشتند).

علی لاریجانی محافظه کار میانه رو. احتمال صعود او به فینال بالا بود. وی به مدت 12 سال از سال 2008 تا 2020 رئیس مجلس و یک شخصیت سیاسی فعال بود که نه تنها در ایران ، بلکه در سراسر جهان مشهور بود. علی لاریجانی نه لیبرال است و نه اصلاح طلب ، اما در برابر افراط گرایان تندرو مانند یک عملگرا به نظر می رسد. شعار "لاریجانی روحانی است" حتی در ایران ظاهر شد. لاریجانی پس از کاندید شدن می توانست بر ابراهیم رئیسی پیروز شود. این در برنامه های رهبر نبوده و مسیر ریاست جمهوری برای علی لاریجانی بسته شد.

دلیل رسمی رد صلاحیت لاریجانی منتشر نشده است. بر اساس برخی گزارش ها ، دلیل آن می تواند تابعیت انگلیس دختر لاریجانی و تحصیلات وی در ایالات متحده باشد. برادر علی لاریجانی ، صادق ، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، اطلاعات مربوط به تابعیت خارجی خواهرزاده خود را نادرست خواند. به گفته وی ، وی فقط دو سال برای ادامه تحصیل در انگلستان بود و در سال 2006 به ایران بازگشت. وی در حال حاضر با ویزای دانشجویی در ایالات متحده تحصیل می کند ، اما تابعیت ایران را حفظ می کند. علی رغم نادرست بودن اطلاعات، شورای نگهبان تصمیم خود را تغییر نداد.

محمود احمدی نژاد ، رئیس جمهور پیشین ، از جمله افرادی که از رقابت های ریاست جمهوری کنار گذاشته شدند ، احمدی نژاد پیش از این قول داده بود که در صورت عدم حضور در رقابت نهایی ، از طرفداران خود بخواهد انتخابات را تحریم کنند.

تاکنون مشخص شده است که علی لاریجانی و سایر نامزدهای رد صلاحیت شده اظهار داشتند که تصمیم شورای نگهبان را می پذیرند و از آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب درخواست لغو آن را نخواهند کرد. با این حال ، رئیس جمهور روحانی نامه ای به رهبر ارسال کرد و از او خواست که با برکناری سیاستمداران برجسته ، همانطور که وی در جلسه کابینه وزیران در تاریخ 26 مه اعلام کرد ، مقابله کند. پاسخ آیت الله خامنه ای صریح بود: "در انتخاب نامزدها ، اعضای محترم شورای نگهبان آنچه را که باید انجام می داند و روش مورد نیاز را انجام دادند."

پاسخ سپاه به برخی ادعاها در مورد دخالت در انتخابات - اسپوتنیک ایران  , 1920, 21.05.2021
پاسخ سپاه به برخی ادعاها در مورد دخالت در انتخابات

با این حال بسیاری از چهره های برجسته سیاسی صریحاً از تصمیم شورا انتقاد کردند. حسن خمینی ، نوه آیت الله خمینی ، گفت: "اگر من جای نامزدهای مورد تایید بودم ، نامزدی خود را پس می گرفتم. حسن خمینی به عقاید اصلاح طلبانه پایبند است. گفته شد که رهبر از او خواسته است که وارد مسابقه ریاست جمهوری نشود. به گفته برادرش یاسر ، خامنه ای گفته است حسن گفته است که نامزدی وی در شرایط حاکم در ایران "نامعقول" است.

صادق ، برادر لاریجانی ، رد صلاحیت را "بی اساس" خواند. مصطفی تاج زاده اصلاح طلب رد صلاحیت شده گفت که "هیچ شهروند مسئولیتی نباید تسلیم شود" و این تصمیم شورا کار آیت الله خامنه ای با هدف سرنگونی بخش "جمهوری" جمهوری اسلامی است.

حتی ابراهیم رئیسی نیز ابراز نگرانی کرد و خاطرنشان نمود که وی تلاش می کند تا انتخابات را رقابتی تر و گسترده تر کند. احتمالاً گفته های وی برای مقابله با میم تمسخرآمیز است: "رئیسی علیه رئیسی".

ایرانیان که تقریباً کل طیف سیاسی را نمایندگی می کنند ، انتخابات را تحریم می کنند که نتایج آن یک ماه قبل از برگزاری آن مشخص شده است. گروهی از دانشجویان دانشگاه اصفهان گفتند که آنها انتخابات را تحریم می کنند. مهاجران ایرانی، از جمله ولیعهد ایران رضا پهلوی ، جبهه اصلاح طلبان ایران ، احمدی نژاد رئیس جمهور پیشین با بسیاری از طرفداران خود ، از ایرانیان دعوت می کنند که در انتخابات شرکت نکنند.

یک نظرسنجی که در تاریخ 26 تا 27 مه توسط آژانس نظرسنجی دانشجویان ایران (ISPA) انجام شد ، 7 درصد کاهش نسبت به 16 تا 17 مه را نشان می دهد ، از 43 به 36 درصد از کسانی که قصد شرکت در انتخابات را دارند. این داده ها با نظر عمومی مطابقت می کند که می گوید که حضور در انتخابات آینده حدود 40 درصد خواهد بود.

در انتخابات پارلمانی در سال 2020 ، حضور40 درصدی توسط همه گیری ویروس کرونا توضیح داده شد. رهبر معظم و ابراهیم رئیسی تمایل دارند که میزان مشارکت و رقابت بالایی را به نمایش بگذارند. اما به احتمال زیاد رئیسی در هر انتخابات و در هر شرایط سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری پیروز خواهد شد. حمایت رئیسی از رسانه های نزدیک به رهبر ، به ویژه کیهان و شرکت تلویزیونی و رادیویی دولتی ایران – سدا و سیما ، بدون شک بر تصمیم نامزدهای احتمالی محافظه کار ریاست جمهوری مانند محمد باقر قالیباف ، رئیس مجلس، برای امتناع از انتخابات تأثیر گذاشت. و نکته این نیست که رئیسی از نظر خامنه ای بهتر از قالیباف است. فقط این که رهبر معظم انقلاب برنامه های دیگری دارند مهم است.

تاکید شمخانی بر اهمیت انتخابات ریاست جمهوری ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 31.05.2021
تاکید شمخانی بر اهمیت انتخابات ریاست جمهوری ایران

آیت الله خامنه ای 82 ساله است و دارای مشکلات جدی سلامتی است. بسیاری از ناظران معتقدند آیت الله خامنه ای در حال آماده سازی رئیسی به عنوان جانشین خود است. ریاست جمهوری قدم اجباری برای رسیدن به چنین رده ای مانند رهبر نیست. اما در تاریخ 42 ساله ایران فقط یک سابقه وجود داشت و جانشین آیت الله خمینی رئیس جمهور وقت علی خامنه ای بود.

با این حال ، شرکت در انتخابات یک خطر واقعی سیاسی است ، هم برای رئیسی و هم برای شخص خامنه ای. در واقع ، رئیسی می تواند از چنین پیروزی در جنگ آینده برای کسب عنوان رهبر عالی استفاده کند. با این حال ، اگر شکست او در برابر حسن روحانی در انتخابات 2017 را به یاد بیاوریم ، همه چیز به این سادگی نیست. این امر هم حذف سیاست مداران برجسته از انتخابات توسط شورای نگهبان و هم استفاده از منابع اداری با کاربرد رسانه ها و سپاه توضیح می دهد. سپاهیان برجسته هم اینک به نفع رئیسی اظهار نظر کردند.

ممکن نیست که از سکوی مبارزه با فساد ایجاد شده توسط رئیسی ، که اردوگاه محافظه کار را به خود جلب کرد ، و همچنین تبلیغ آخوندهای محلی در هنگام خطبه ها در مساجد محلی شهری و روستایی نام نبرد.

در حقیقت ، مسئله اصلی امروز این است که درک کنیم جامعه ایران در برابر اوضاع اقتصادی - اجتماعی کنونی چه واکنشی نشان می دهد. رشد اقتصادی صفر ، خروج سرمایه گذاری 6 درصدی ، رکورد نزول در بورس سهام ، افزایش نرخ دلار که به 700 درصد رسید ، 50 درصد کاهش در ساخت مسکن و بالاترین سطح نابرابری اجتماعی در ده سال گذشته.

به این بی اعتمادی کلی به مقامات و رهبران سیاسی اضافه می کنیم. دو نتیجه دیده می شود: انفعال عمومی ، بی توجهی به انتخابات ، یا اعتراضات گسترده مشابه تظاهرات مردمی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 2009.

بیایید به بهترین ها امیدوار باشیم.

 

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала