ظریف: از مکر مکاران و سرزنش سرزنش کنندگان بیمی ندارم

© AP Photo / Ebrahim Norooziظریف از مشکلات موجود در پرداخت حق عضویت ایران به سازمان ملل خبر داد
ظریف از مشکلات موجود در پرداخت حق عضویت ایران به سازمان ملل خبر داد  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 28.04.2021
Telegram
وزیر امور خارجه ایران، در سفر خود به بغداد بر سر محل شهادت سردار قاسم سلیمانی فرمانده یگان قدس سپاه و ابومهدی المهندس معاون نیروهای حشدالشعبی عراق حاضر شد.

به گزارش اسپوتنیک، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، با انتشار تصویری از خود در شهادتگاه این دو سردار و در واکنش به درز فایل صوتی خود، در صفحه اینستگرامی خود نوشت: به هنگام ورود به بغداد بار دیگر در شهادتگاه دوست دیرینه‌ ام شهید پرافتخار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، شهید ابومهدی المهندس و یارانشان حضور پیدا کردم و یک بار دیگر در کنار نماد زبونی و استیصال جنایت‌ کارانه ترامپ به دلاوران این مرز و بوم افتخار کردم. ولی بسیار تاسف خوردم که چگونه یک بحث نظری محرمانه پیرامون ضرورت هم‌ افزایی دیپلماسی و میدان به منظور استفاده دولت مردان بعدی از تجربیات گران بهای ۸ سال گذشته به یک کشمکش داخلی تبدیل می‌ شود و آسیب شناسی صادقانه و مشفقانه برخی روندها به مثابه انتقاد شخصی معرفی می‌ گردد.

View this post on Instagram

A post shared by Javad Zarif (@jzarif_ir)

افتخار رفاقت عمیق و همکاری با حاج قاسم بیش از دو دهه ادامه داشته و رابطه قلبی و کاری ما تا هنگام شهادت ایشان نه تنها کمرنگ نشد بلکه همواره تعمیق یافت. نه تنها امروز و در محضر مردم بزرگ ایران، بلکه در بیش از دو دهه گذشته، در داخل و یا خارج، در پشت درهای بسته و یا در علن، صلابت، انسانیت، صلح طلبی و شجاعت شهید سلیمانی را در جهان فریاد زده و مکرر یادآوری کرده‌ام که اگر صلحی در افغانستان و عراق برقرار شده است و اگر تروریسم داعش شکست خورده است، بیش از هرچیز مرهون درایت و شجاعت سردار سلیمانی و رشادت‌ و ایثار مردم این سرزمین‌ ها بوده است.

وی تاکید کرد: در ۴۰ سال گذشته کوشیده‌ ام در تحلیل مجتهد و در اجرا مقلد باشم. در مقام کارگزار همواره تابع سیاست‌ های مصوب کشور بوده و از آنها با قدرت دفاع کرده‌ ام. اما در بیان نظر کارشناسی، عافیت طلبی، مماشات و خودسانسوری را خیانت دانسته‌ ام که از مولایمان علی علیه السلام آموخته‌ام «إنَّ أعظَمَ الخِيانَةِ خِيانَةُ الاُمَّةِ، و أفظَعَ الغِشِّ غِشُّ الأئمَّةِ؛ همانا بزرگترين خيانت، خيانت به امّت است و زشت ترين دغلكارى، دغلكارى نسبت به پيشوايان است.»

وزیر خارجه ایران گفت: تقلیل بحث نظری در خصوص ارتباط دو بال قدرت خارجی جمهوری اسلامی ایران، یعنی دیپلماسی و میدان، به مثابه بهانه‌ ای برای دوگانه سازی میان نظامیان سرافراز و دیپلمات‌ های غیور که هر دو برای عزت و سربلندی ایران عزیز می‌ کوشند، نه تنها کوته اندیشانه بلکه در تقابل کامل با نگرش این دانشجوی روابط بین‌ الملل است که میدان و دیپلماسی را مقوم و مکمل می‌داند و نکته اصلی عرایض اش در نواری که نمی‌داند چگونه از آن سوی آبها سردرآورده ضرورت تنظیم هوشمندانه رابطه میان این دو بال و تعیین اولویت‌ ها توسط ساختارهای قانونی و تحت اشراف عالی مقام معظم رهبری است.

ظریف خاطر نشان شد: حراست از منافع کشور و مردم مقاوم، صبور و دلاور ایران عهدی است که تا آخرین لحظه به آن پایبندم و از مکر مکاران و سرزنش سرزنش کنندگان بیمی ندارم.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала