دستور سانسور برای سریال تلویزیونی پرمخاطب دراکولا +عکس

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / مهران مدیری
مهران مدیری - اسپوتنیک ایران, 1920, 27.04.2021
Telegram
انتقاد به سریال دراکولا: استفاده جنسی از زنان ممنوع!

به گزارش اسپوتنیک، به تازگی سریالی در شبکه‌خانگی با نام دراکولا منتشر شده است که سکانس‌هایی از آن توسط افرادی مورد انتقاد قرار گرفته است. مرضیه شفاپور، دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس ارشاد در نامه‌ای به سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر نسبت به سریال "دراکولا" مهران مدیری اعتراض کرده و خواهان حذف سکانس‌هایی شده است.

او در این نامه نوشته است که "با استناد به ماده ۱ قانون ساماندهی مد و لباس مصوب مجلس محترم شورای اسلامی و تاکید بر حفظ و تقویت فرهنگ و هویت اصیل ایرانی اسلامی و ترغیب عموم مردم به پرهیز از انتخاب و مصرف الگو‌های بیگانه و غیرمانوس با فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی، همچنین طبق مصوبه کارگروه ساماندهی مدولباس، هرگونه نمایش زنده لباس یا هرگونه استفاده از مدل زنده ممنوع می‌باشد.
ضمن اینکه نمایش زنده لباس مصداق صریح استفاده از جذابیت‌های جنسی زن و در نتیجه مغایر با شئونات اسلامی و کرامت زن (موضوع بند ۶ ماده ۳ آئین نامه نظارت بر نمایش فیلم و اسلاید و ویدئو) می‌باشد؛ از طرف دیگر بر اساس آئین نامه تعیین مصادیق و آرایش‌های غیرمجاز مصوب وزارت کشور، سبک پوشش توربان که نوعی کلاه محسوب می‌شود جزو مصادیق لباس غیرمجاز می‌باشد.
حال با توجه به انتشار سریال جدید «دراکولا» در شبکه نمایش خانگی و عدم رعایت ضوابط، قوانین و مقررات مصوب جمهوری اسلامی ایران، نمایش زنده لباس و مدلینگ، نمایش پوشش‌های نامناسب بازیگران ترویج و اشاعه الگو‌های غربی و مغایر با قانون و فرهنگ ایرانی اسلامی توسط سازندگان آن سریال زمینه‌ساز آسیب‌های جدی و هنجارشکنی در سطح جامعه می‌باشد. مقتضی است با توجه به اهمیت و تاثیرگذاری برنامه‌های سمعی و بصری بر مخاطبان و آحاد جامعه، خواهشمند است دستور فرمائید سکانس‌های مربوط به نمایش زنده و استفاده از مدل زنده از قسمت‌های منتشر شده و نیز قسمت‌های آتی حذف گردد. ثانیاً درخصوص قسمت‌های درحال ساخته سبک پوشش توربان حذف گردد"

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от 𝙙𝙚𝙡𝙗𝙖𝙧 𝙟𝙖𝙣✨🌺 (@fatemehhran)


بسیاری از کاربران نسبت به موضع گیری مرضیه شفاپور واکنش نشان دادند. گروهی از کاربران معتقدند که نشان دادن قشر مرفه جامعه و فساد برخی از افراد بدون استفاده از ابزارهایی اینچنین، کاری غیر ممکن است و در غیر اینصورت نمی توان سریالی با مضمون‌های انتقادی ساخت.
گروهی دیگر از کاربران عنوان کردند که حال که این سریال مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است، نباید اینچنین انتقادهایی به آن وارد کرد چرا که پروسه اخذ مجوز را طی کرده و مجوزهای مربوطه را دریافت کرده است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала