آمریکا چه واکنشی نسبت به فایل صوتی ظریف نشان داد؟

© AP Photo / J. Scott Applewhite / وزارت خارجه آمریکا
وزارت خارجه آمریکا - اسپوتنیک ایران  , 1920, 27.04.2021
Telegram
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا: ما در هر مذاکره ای بر روند تصمیم گیری های داخلی همکارانمان کنترلی نداریم.

به گزارش اسپوتنیک، ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به تشریح مواضع کشورش درباره رخ دادهای اخیر از جمله انتشار یک فایل صوتی از اظهارات وزیر امور خارجه ایران پرداخت.

وی در این خصوص گفت:«ما درباره چیزهایی که ادعا می شود درز کرده اند نظری نمی‌دهیم. طبعا، نمی توانیم صحت و دقت آن را تایید کنیم و بنابراین قصد ندارم مستقیما درباره آن چیزی که در آن نوار ضبط شده است نظری بدهم.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 26.04.2021
واکنش خطیب زاده به گفتگوی جنجالی ظریف

ما در هر مذاکره ای بر روند تصمیم گیری های داخلی همکارانمان کنترلی نداریم. در این زمینه به خصوص، از طریق شرکایمان، چون مذاکرات  هنوز غیر مستقیم هستند،  با مقاماتی که دولت ایران برای مشارکت در این مذاکرات در وین پیش فرستاده است ارتباط برقرار می کنیم.

 درباره هر دوی ایران و روسیه می گویم که یک نقطه اثبات کننده وجود دارد که به آن رو می کنیم و این به ما درجه ای از  اطمینان را می دهد که پتانسیلی وجود دارد و آن خود برجام است. هر سیاست داخلی و هر تحرک ژئوپلیتیکی که در کار بود و در توافق جولای 2015 به اوج خودش رسید، ما توانستیم در گذشته با موفقیت با ایران در چارچوب گروه ۱+۵ مذاکره کنیم. الان هم دقیقا موضوع همین است. تمرکز ما امروز این است که از طریق مذاکرات غیر مستقیم در وین  بدانیم که آیا می توانیم باز هم این کار را بکنیم یا نه.

اظهار نظر درباره هر گونه فشار سیاسی که ممکن است روی وزیر امور خارجه ظریف وجود داشته باشد، به ما ارتباطی ندارد. تنها بر یک چیز تمرکز داریم و آن دست یابی به یک توافق و اطمینان یافتن از آن است، توافقی که به گونه ای قابل راستی آزمایی و بطور دائمی مانع از دست یابی ایران به یک سلاح هسته ای شود.

دست یابی ایران به یک سلاح هسته ای به نفع آمریکا و شرکای اروپایی نیست و به نفع چین و روسیه هم نخواهد بود. بنابراین باز هم به این اشاره می کنم که ما توانستیم در سال 2015 به برجام دست پیدا کنیم و در اوایل 2016 آن را با همان جمع شرکا اجرایی کنیم. فکر می کنم این گواهی است بر این احتمال بالقوه که اگر از جانب ایران تعهدی ببینیم،  باز هم بتوانیم آن را انجام دهیم.

در رابطه با قصد روسیه، می گذارم که روس‌ها خودشان از جانب خودشان حرف بزنند. فقط این نکته را اضافه می کنم که ایران هسته ای به نفع مسکو نخواهد بود».

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала