عراقچی: تفاهم در برداشتن بخشی از تحریم‌ ها وجود دارد

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / عراقچی: تفاهم در برداشتن بخشی از تحریم‌ ها وجود دارد
عراقچی: تفاهم در برداشتن بخشی از تحریم‌ ها وجود دارد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 25.04.2021
Telegram
معاون وزیر خارجه ایران اظهار داشت: تحریم ‌های بخشی همه باید برداشته شود و فکر می ‌کنم در این زمینه تفاهماتی وجود دارد، تحریم های اشخاص هم به همین ترتیب باید برداشته شود‎.

سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران، در حاشیه نشست امروز یکشنبه (۵ اردیبهشت ماه) کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، در توضیح نتایج مذاکرات وین و مباحث مرتبط با اختلاف نظر طرف‌ های برجام برای رفع تحریم ‌های ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، گفت: امروز جلسه مبسوط با نمایندگان در کمیسیون امنیت ملی مجلس برگزار شد و گزارش جامعی از مذاکرات وین خدمت نمایندگان مجلس ارایه کردیم. نمایندگان سوال ‌های متعددی را عنوان کردند که پاسخ داده شد.

مشاور ارشد کاخ سفید: تا ایران به برجام بازنگردد، تحریم‌ها برداشته نمی‌شود - اسپوتنیک ایران  , 1920, 24.04.2021
مشاور ارشد کاخ سفید: تا ایران به برجام بازنگردد، تحریم‌ها برداشته نمی‌شود

معاون وزیر خارجه ایران با اشاره به اینکه همه جزئیات و ابعاد مذاکرات وین در جلسه با نمایندگان مورد بحث قرار گرفت، افزود: نقطه نظرات نمایندگان که بعضا می ‌تواند به روند مذاکرات کمک کند نیز مطرح شد، پیرامون ابعاد مختلف قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ ها و غنی سازی ۶۰ درصدی نیز به طور مفصل صحبت شد.

رئیس تیم مذاکره کننده ایران در وین یادآور شد: چالش‌ هایی در مذاکرات وجود دارد البته در مسیری قرار گرفتیم که می ‌تواند به سرانجام برسد اما درباره اینکه آیا می‌ توانیم بر چالش ها و موانع فائق آییم، زود است لذا نمی ‌توان گفت که خوشبین یا بدبین هستیم اما ناامید نیستیم و به وظیفه خود پایبندیم. مواضع قطعی ما کاملا روشن و مشخص است، تحریم‌ ها باید برداشته شود، راستی آزمایی انجام و سپس ایران به تعهدات خود بازگردد. در این خصوص ایستادگی کردیم و به نمایندگان هم توضیحات کاملی داده شد.

عراقچی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار خانه ‌ملت مبنی بر نظر طرف ‌های مقابل و آمریکا پیرامون لیست پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران برای رفع تحریم‌ ها، گفت: این بحث در جریان است، تحریم‌ هایی که آمریکا علیه ایران اعمال کرده دو نوع است؛ نخست تحریم‌ های موضوعی یا به اصطلاح بخشی مانند تحریم‌ های نفتی، بانکی، بیمه، کشتی رانی، پتروشیمی، ساختمان و خودرو و دیگری تحریم ‌های مربوط به اشخاص حقیقی و حقوقی می‌شود.

وی اضافه کرد: لیست تحریمی مربوط به اشخاص، لیست طولانی و حدود هزار و ۵۰۰ مورد است اما ما در هر دو جهت حرکت می ‌کنیم، تحریم های بخشی همه باید برداشته شود و فکر می‌کنم در این زمینه تفاهماتی وجود دارد، تحریم‎ های اشخاص هم به همین ترتیب باید برداشته شود. مباحث پیچیده ای در این زمینه مطرح است که در حال بررسی آنها هستیم.

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا طرح گام به گام برای رفع تحریم ها اجرا خواهد شد، اظهار کرد: طرح گام به گام مدت هاست که کنار گذاشته شده است. جمهوری اسلامی ایران پیش از عید نوروز پیشنهاد گام به گام برای رفع تحریم ‌ها را رد کرد و در مذاکرات جاری موضوع گام به گام به هیچ عنوان مطرح نیست. مباحث پیرامون مرحله آخر  ادامه توافق یعنی ترتیبات مورد نظر جمهوری اسلامی در حال بحث و بررسی است.

عراقچی در پاسخ به سوال درباره اینکه گفتگوها تا چه زمان ادامه دارد، گفت: زمان مشخصی را نمی ‌توان پیش بینی کرد ما اجازه نخواهیم داد که مذاکرات فرسایشی شود، اگر احساس کنیم که در طرف های مقابل ما جدیت وجود ندارد و یا دنبال خرید زمان یا افزودن موضوعات دیگر به مباحث هستند، مذاکرات را قطع خواهیم کرد، در عین حال عجله نمی ‌کنیم و شتاب زدگی نداریم، زیرا مباحث جدی در مذاکرات مطرح است که باید با دقت کافی مورد نظر قرار گیرد و بحث و بررسی شود. بنابراین نه شتاب زده خواهیم بود و نه اجازه فرسایشی شدن می ‌دهیم لذا با دقت مذاکرات را ادامه می ‌دهیم تا چالش‌ ها برطرف شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала