واکسن «اسپوتنیک وی» موثرترین واکسن جهان

© Sputnik / Iliya Pitalev /  مراجعه به بانک تصاویر «اسپوتنیک وی»
 «اسپوتنیک وی»  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 24.04.2021
Telegram
وزیر بهداشت ونزوئلا اعلام کرد که واکسن روسی ضد کرونا، از نظر تأثیر خود، بهترین واکسن جهان است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از شبکه تلویزیونی «VTV»ونزوئلا، کارلوس آلوارادو، وزیر بهداشت ونزوئلا اظهارداشت که واکسن روسی « اسپوتنیک وی» ضد کرونا، از نظر تأثیر خود، بهترین واکسن جهان است.

وی در ادامه افزود:« من از بودن در فرودگاه کاراکاس خوشحالم تا محموله جدید واکسن روسی را تحویل بگیرم.  این واکسن از کارایی و تأثیر بالایی در مقایسه با دیگر واکسن ها برخوردار است. با کمک این محموله، واکسیناسیون کادر درمان به پایان خواهد رسید و واکسیناسیون افراد مسن آغاز خواهد شد».

قرارداد تحویل واکسن روسی « اسپوتنیک وی» از روسیه به ونزوئلا در دسامبر سال 2020 به امضا رسید و اولین محموله درماه فوریه سال 2021  به ونزوئلا ارسال شد.

روسیه زمان ثبت واکسن تک فازی را اعلام کرد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 24.04.2021
روسیه زمان ثبت واکسن تک فازی را اعلام کرد

واکسن «اسپوتنیک وی» در ماه مه سال 2020 توسط مرکز ملی تحقیقات علمی ویروس شناسی «گامالیا» در روسیه ساخته شد. این واکسن با استفاده از ادنوویروس انسانی ساخته شده و یکی از ارزانترین واکسن های جهان است. هر دوز آن 10 دلار قیمت دارد.  تا پایان سال گذشته، این واکسن برای واکسیناسیون عمومی در روسیه مورد تأیید قرار گرفت که واکسیناسیون شهروندان روسیه در دسامبر سال 2020 آغاز شد که برای شهروندان روسیه کاملا رایگان است.

واکسن «اسپوتنیک وی» ساخت موسسه میکروبیولوژی و اپیدیمیلوژی گامالیا نخستین واکسن ثبت‌شده در جهان است. این واکسن در حال حاضر به طور گسترده در روسیه و ده‌ها کشور دیگر استفاده می‌شود. دومین واکسن روسی «اپی‌واک‌کرونا» نام دارد و ساخت مرکز تحقیقاتی وکتور است که استفاده گسترده از آن در آیندۀ نزدیک برنامه‌ریزی شده است.

هم اکنون واکسن « اسپوتنیک وی» در حدود بیش از 60 کشور جهان با جمعیت کل 1 میلیارد و 500 میلیون نفر مورد استفاده قرار می گیرد. کارایی این دارو 91,6 درصد بر اساس داده‌های « The Lancet » یکی از معتبرترین مجلات پزشکی جهان اعلام شده است. دیگر کشورها در حال تولید این واکسن برای بازار جهانی هستند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала