آیا سرنوشت گوشت بدتر از مرغ است؟

  گوشت - اسپوتنیک ایران, 1920, 24.04.2021
Telegram
کارشناس: افزایش قیمت بین المللی نهاده های دامی باعث شده دامدارها اقدام به فروش دام مولد خود کنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از « تسنیم»،  مدیرعامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران اعلام کرد که افزایش قیمت بین المللی نهاده های دامی و وقوع خشکسالی از یک سو و کاهش قیمت دام از سوی دیگر باعث شده دامدار ها به منظور پوشش هزینه های خود اقدام به فروش دام مولد خود کنند.

جواد آزاد، مدیرعامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور در ادامه افزود: «دو عامل بر صنعت دامپروری کشور اثرات سوئی گذاشته است که اگر به درستی مدیریت و تدبیر نشوند می توانند در آینده ای نزدیک به معظلی بزرگ در تامین گوشت قرمز کشور تبدیل شوند.

از سال گذشته قیمت نهاده های دامی در دنیا به طور فزاینده ای افزایش پیدا کرده است و این موضوع صنعت پروتئین حیوانی در بسیاری از نقاط دنیا را تحت تاثیر قرار داده است.

روحانی: ما در واردات مرغ هم تحریم شدیم - اسپوتنیک ایران, 1920, 22.04.2021
روحانی: ما در واردات مرغ هم تحریم شدیم

بدلیل تحریم های ظالمانه ایالات متحده امریکا علیه سیستم بانکی کشور، امکان خرید به موقع و استفاده از سیستم حمل اقتصادی برای واردکنندگان در کشور محیا نیست و این شرکتها با مشقت زیادی این نهاده ها را به کشور وارد می کنند که برخی از این محموله ها، در سایه کاغذبازی های اداری وزارت جهاد، گمرک و بانک مرکزی ماه ها در گمرک در صف ترخیص می مانند که از کیفیت آنها کاسته می شود.

مساله دیگری که بسیار صنعت دامپروری کشور را تحت تاثیر قرار داده خشکسالی بوده که خسارت های جبران ناپذیری را به صنعت وارد نموده است.

دامدار برای تامین هزینه های جاری خود مجبو به فروش دام مولد خود می‌شود که این موضوع تولید گوشت برای فصل بعدی را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

برای حل این مشکل شرکت پشتیبانی امور دام با خرید تضمینی می تواند از دامدار حمایت نموده و با تعیین قیمت به همراه سود متعارف برای دامدار، از فروش دام مولد آنان به نوعی جلوگیری خواهد نمود. ورود دولت به این موضوع باعث تکمیل چرخه تولید و عرضه شده و دامدار هم با دلگرمی بیشتری می تواند روی قضیه ی تولید تمرکز بیشتری داشته باشد و فضای تولید هم سالم خواهد ماند.

اگر دولت به این مساله توجه ویژه ای نکند و تدبیر لازم صورت نپذیرد، در فصل آینده عرضه گوشت قرمز هم به بحران امروزی مرغ تبدیل خواهد شد و علیرغم پتانسیل های بالای تولید در کشور مجبور به واردات حجم بیشتری از کوشت قرمز خواهیم شد».

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала