تلاش اسرائیل برای نفوذ بر آمریکا همزمان با مذاکرات وین

© AP Photo / Michel Eulerانتشار جزئیات توافق تل آویو با آمریکا درباره برجام در رسانه های اسرائیل
انتشار جزئیات توافق  تل آویو با آمریکا درباره برجام در رسانه های اسرائیل - اسپوتنیک ایران  , 1920, 21.04.2021
Telegram
شبکه تلویزیونی کان اسرائیل مدعی شد، که اسرائیل به دنبال اعمال نفوذش بر آمریکا در مذاکرات وین است تا سطح بازرسی ها از تاسیسات هسته ای ایران ارتقا یابد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه تایمز آو اسرائیل، شبکه تلویزیونی کان روز سه شنبه گزارش داد که اسرائیل همزمان با مذاکرات دولت آمریکا در وین برای بازگشت به توافق هسته ای در حال لابی کردن با آمریکا برای اعمال فشار در راستای ارتقای نظارت بین ‌المللی بر برنامه هسته ای ایران است.

واشنگتن پست: بایدن تمایل زیادی برای نزدیکی به اسرائیل ندارد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 18.04.2021
واشنگتن پست: بایدن تمایل زیادی برای نزدیکی به اسرائیل ندارد

شبکه کان همچنین گزارش داد که قدس اشغالی در حال اعمال پافشاری است که مقامات آژانس بین ‌المللی انرژی اتمی در بازرسی تاسیسات هسته ای ایران اعمال قدرت عمل بیشتری داشته باشند. 

این شبکه در ادامه گزارش آورده است که این موضع اسرائیل پس از این اتخاذ شد که مقامات آن به این نتیجه رسیدند که تغییرات چشم ‌گیری در توافق هسته‌ ای رخ نخواهد داد، اما به هر صورت به دنبال اصلاح مفاد توافق هستند. 
همچنین در این گزارش آمده است که یوسی کوهن رئیس موساد، مِیر بن شابات مشاور امنیت ملی و آویو کوخاوی رئیس ارتش اسرائیل، در اوایل هفته آتی به آمریکا می روند تا در این زمینه از طرف اسرائیل با دولت آمریکا لابی کنند. 
بر اساس این گزارش، موضع اسرائیل در پی این مطرح می شود که طی دو هفته گذشته جلسات اخیر کمیسیون مشترک برجام در راستای احیای توافق هسته ‌ای از طریق لغو تحریم های اعمال شده آمریکا بر ایران و بازگشت دوجانبه آمریکا و ایران به پایبندی به توافق هسته ای برگزار شدند. 

نمایندگان آمریکا نیز در طول مذاکرات اعضای کمیسیون مشترک برجام در وین حضور داشتند اما تا کنون هیچ مذاکره مستقیم و غیر مستقیمی میان ایران و آمریکا در وین انجام نشده است.

ایران خواستار لغو تمامی تحریم های آمریکا بوده و بیان کرده است تنها پس از راستی آزمایی لغو این تحریم ها اقدامات جبرانی اش که در واکنش به خروج آمریکا از توافق هسته ای و متحمل شدن تحریم ها انجام داده بود را  به حالت قبل باز می ‌گرداند.  این اقدامات طبق مفاد برجام و شامل کاهش تعهدات هسته ای داوطلبانه ایران بوده اند. 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала