عراقچی: علی رغم مشکلات، پیشرفت در مذاکره هسته ای وجود دارد

© Photoعراقچی: علی رغم مشکلات، پیشرفت در مذاکره هسته ای وجود دارد
عراقچی: علی رغم مشکلات، پیشرفت در مذاکره هسته ای وجود دارد  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 20.04.2021
Telegram
معاون وزیر امور خارجه ایران: پیشرفت در روند مذاکرات هسته ای را می بینیم.

به گزارش اسپوتنیک، سایت اطلاع رسانی دولت ایران روز سه شنبه اعلام کرد: در جلسه امروز کمیسیون مشترک، رئیس هیئت نمایندگی ایران موضع ایران در مورد برجام هسته ای و مسیرهای برنامه ریزی شده را تشریح کرد و روند مذاکرات فعلی را علیرغم وجود مشکلات و چالش ها، در حال پیشرفت ارزیابی کرد.

در ادامه آمده است: طرفین توافق کردند که هفته آینده رایزنی ها را ادامه دهند و همچنین یک گروه کارشناسی سوم در مورد آماده سازی عملی اقدامات لازم برای لغو تحریم ها و بازگشت ایالات متحده به توافق هسته ای تشکیل دهند.

عراقچی: به هیچ عنوان بحثی تحت عنوان توافق موقت مطرح نیست - اسپوتنیک ایران  , 1920, 20.04.2021
عراقچی: به هیچ عنوان بحثی تحت عنوان توافق موقت مطرح نیست

در سال 2015، گروه 5+1 شامل کشورهای انگلیس، آلمان، چین، روسیه، ایالات متحده آمریکا، فرانسه و ایران توافق نامه ای را به نام برنامه اقدام جامع مشترک یا به اصطلاح برجام امضا کردند که بر اساس آن تحریم های ایران در ازای محدود کردن برنامه هسته ای لغو می شد.

در ماه مه 2018، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تصمیم گرفت که به طور یکجانبه از این توافق هسته ای خارج شود و تحریم های سخت علیه ایران را بازگرداند.

در ماه مه 2019، ایران کاهش تدریجی تعهدات خود در این توافق نامه و کنار گذاشتن محدودیت در تحقیقات هسته ای، سانتریفیوژها و سطح غنی سازی اورانیوم را اعلام کرد.

در پایان سال 2020، قانون "اقدام استراتژیک برای لغو تحریم ها" در ایران به اجرا درآمد که به معنای تشدید فعالیت های هسته ای برای دستیابی به رفع تحریم ها علیه کشور بود: تولید اورانیوم غنی شده (بالای 20٪ )، استفاده از سانتریفیوژهای قدرتمندتر (هزار سانتریفیوژ IR-2M و حداقل 174 سانتریفیوژ IR-6 و قطع دسترسی های تکمیلی آژانس انرژی هسته ای در صورتی که تهران نتواند آزادانه نفت را معامله کند و معاملات مالی انجام دهد.

در عین حال، توافق هسته ای فقط شامل استفاده از سانتریفیوژهای نسل اول IR-1 و غنی سازی اورانیوم در سطح 3.67٪ می شد. در تاسیسات هسته ای در فردو و نطنز، در حال حاضر 492 دستگاه IR-2M نصب شده است که از قبل گازرسانی شده و 492 سانتریفیوژ دیگر از این نسل در حال نصب است. دو آبشار کامل سانتریفیوژ IR-4 نصب شده و زیرساخت ها برای دو آبشار سانتریفیوژ IR-6 در فردو در حال نهایی شدن است.

در ژانویه 2021، دانشمندان هسته ای ایران غنی سازی اورانیوم را به 20 درصد رساندند. در 23 فوریه 2021، ایران دسترسی های بازرسان آژانس بین المللی انرژی هسته ای را محدود کرد. تهران سه ماه به آمریکا فرصت داد تا تحریم ها را لغو نماید تا دسترسی بازرسان آژانس انرژی هسته ای به برخی از تأسیسات هسته ای مجددا برقرار شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала