رفع بحران واکسن کرونا در ایران

© Sputnik / Ilya Pitalev /  مراجعه به بانک تصاویر واکسن
واکسن - اسپوتنیک ایران  , 1920, 20.04.2021
Telegram
در چه زمانی واکسن‌های ایرانی کرونا وارد بازار می‌شوند؟

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «ایرنا»، دکتر مصطفی قانعی، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا روز 20 آوریل (سه شنبه) اظهار داشت واکسن های کرونا داخلی از شهریور ماه با حجم زیادی وارد بازار می شوند.

وی در ادامه افزود:«بحران واکسن کرونا در کشور با ورود تولیدات داخلی از شهریور ماه برطرف خواهد شد. اولین واکسن ایرانی از اواخر خرداد ماه در دسترس هموطنان قرار می گیرد و به تدریج این روند شتاب می گیرد. تاکنون چهار مجموعه مجوز ورود به کارآزمایی بالینی را اخذ کردند و این مجموعه ها با تمام تلاش در حال فعالیت هستند تا محصول امن، موثر و با کیفیت در اختیار هموطنان قرار گیرد.

خطیب زاده: سند همکاری ایران و روسیه هر 5 سال به طور خودکار تمدید می‌شود - اسپوتنیک ایران  , 1920, 19.04.2021
خطیب زاده: سند همکاری ایران و روسیه هر 5 سال به طور خودکار تمدید می‌شود

ستاد اجرایی فرمان امام، موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی و وزارت دفاع سه مجموعه داخلی هستند که در حال تولید واکسن کرونا می باشند و مجموعه چهارم کار مشترک ایران و کوبا که توسط انتستیتو پاستور در حال انجام است.

تا مهرماه امسال امیدواریم چهار مجموعه دیگر هم مجوز کمیته اخلاق در پژوهش های پزشکی را بگیرند. علاوه بر تولید واکسن‌های داخلی، همکاری مشترک با برخی از کشورها از جمله  برای ساخت واکسن انجام می‌شود.

تولید واکسن گامالیا با یک شرکت روسی در حال انجام است. واکسن مشترک استرالیا یکی دیگر از کارهای مشترک که در حال مراحل تولید خود است. واکسن کرونا مشترک ایران و کوبا مجوز کمیته اخلاق در پژوهش های پزشکی را دریافت کرده و تا چند روز آینده وارد مرجله سوم کارآزمایی بالینی می شود».

شایان ذکر است که واکسن « کوو ایران برکت» ستاد اجرایی فرمان امام در حال طی کردن مرحله دوم تست انسانی خود است و به زودی وارد مرحله سوم می شود. واکسن «رازی کوو پارس» هم در انتهای مرحله اول تست بالینی است و در صورت کسب مجوزهای لازم به زودی مرحله دوم را آغاز خواهد کرد.

واکسن پاستور کار مشترک ایران و کوبا است که مراحل اول و دوم تست انسانی خود را در کوبا طی کرده و علاوه بر  انجام مرحله سوم در کوبا، این مرحله به زودی در ایران هم انجام خواهد شد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала