دلیل واریزی کم حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی کم چه بود؟

© Photo / IRNA/Iman Maleki دلیل واریزی کم حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی کم چه بود؟
دلیل واریزی کم حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی کم چه بود؟ - اسپوتنیک ایران, 1920, 20.04.2021
Telegram
سازمان تامین اجتماعی علی ‌رغم تبلیغات بسیاری که در خصوص متناسب ‌سازی حقوق بازنشستگان انجام داده، در حقوق فروردین نتوانسته انتظارات آنها برآورده کند و پافشاری می ‌کند که حداقل حقوق ‌ها تغییری نمی ‌کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تجارت نیوز، واریز حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ایران، بر اساس جدول زمان ‌بندی حروف الفبا از روز ۲۰ فروردین آغاز شده و در چند روز اخیر آخرین گروه از بازنشستگان حقوق خود را دریافت کردند، اما آنچه که مسئولان وعده دادند نشد.

زمان واریز حقوق فرودین ماه بازنشستگان ایرانی اعلام شد - اسپوتنیک ایران, 1920, 19.04.2021
زمان واریز حقوق فرودین ماه بازنشستگان ایرانی اعلام شد

از این ماه باید دو نوع افزایش روی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اعمال می ‌شد. یعنی حقوق این گروه از بازنشستگان هم باید ۳۹ درصد افزایش سالانه داشته باشد و هم طرح متناسب ‌سازی با حقوق بازنشستگان کشوری اعمال شود.

طبق اظهارات مصطفی سالاری رئیس سازمان تامین اجتماعی ایران، با اعمال هر دو افزایش، حداقل حقوق یک بازنشسته‌ حداقل ‌بگیری که ۳۰ سال خدمت کرده، با داشتن همسر و دو فرزند چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.

سخنگوی دولت نیز این اظهارات سالاری را تایید کرده، این در حالی است که فقط با اعمال ۳۹ درصد افزایش سالانه، حداقل حقوق به ۴٫۳ میلیون تومان می‌رسد پس افزایش از محل متناسب ‌سازی چه شد؟

اما آنطور که از دریافتی‌ های بازنشستگان طی روزهای اخیر برمی‌آید یکی از از این دو نوع افزایش انجام نشده است. اولین واریزی‌ ها به نحوی بود که بازنشستگان و فعالان این حوزه متعجب و معترض کرد.

اشکالات واریزی‌ها و احکام جدید تا حدی بود که سازمان تامین اجتماعی دستور بازبینی داد و سپس اعلام کرد که در محاسبات متناسب‌سازی برای کسانی که حداقل ‌بگیر نیستند نرم‌افزار دچار ایراداتی شده که مستلزم اصلاح فنی و نرم‌افزاری است.

اما سازمان تامین اجتماعی همچنان روی این موضوع پافشاری می‌کند که حداقل حقوق ‌ها تغییری نمی‌کند و فقط حقوق بازنشستگان غیر حداقلی‌ بگیر در اردیبهشت افزایش می ‌یابد و ما به ‌التفاوت آن را در ماه بعد می‌گیرند.

در واقع اعتراضات بازنشستگان طی سال ‌های اخیر بدون پاسخ مانده است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала