وزارت خارجه روسیه پس از اعلام اخراج دیپلمات ها به پراگ اعتراض كرد

© Sputnik / Vladimir Astapkovich /  مراجعه به بانک تصاویر وزارت خارجه روسیه پس از اعلام اخراج دیپلمات ها به پراگ اعتراض كرد
وزارت خارجه روسیه پس از اعلام اخراج دیپلمات ها به پراگ اعتراض كرد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 18.04.2021
اشتراک
وزارت امور خارجه روسیه نسبت به اخراج دیپلمات های روسی اعتراض شدید خود را به مقامات چک ابراز داشت.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای گفت: ما اقدامات تلافی جویانه ای را انجام خواهیم داد كه باعث می شود مسئولین این تحریکات عواقب كامل خود در از بین بردن پایه های توسعه عادی روابط بین كشورهای خود را دریابند.

اوکراین دیپلمات ارشد روسیه را اخراج کرد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 17.04.2021
اوکراین دیپلمات ارشد روسیه را اخراج کرد

همانطور که در وزارت امور خارجه نیز اشاره شد، این مرحله ادامه "اقدامات ضد روسی بود که جمهوری چک" در سالهای اخیر انجام داد.

این وزارتخانه افزود: نمی توان رد آمریکا را نیز نادیده گرفت. در تلاش برای جلب رضایت ایالات متحده در برابر تحریم های اخیر ایالات متحده علیه روسیه، مقامات چک حتی از ارباب خارج از کشور خود نیز پیشی گرفته اند.

وزارت خارجه روسیه یادآوری کرد، که تصمیم اخراج دیپلمات ها "به بهانه های بی اساس و دور از ذهن" در مورد دخالت سرویس های ویژه روسیه در انفجار انبارهای نظامی در وربتیکا در سال ۲۰۱۴ گرفته شده است.

در این گزارش آمده است: این کاملاً پوچ است، زیرا اوایل اتفاقات چک علت انفجار را شرکت های صاحب این انبارها اعلام کردند.

در آستانه وزیر امور خارجه جمهوری چک یان هاماچک گفت که همه ۱۸ کارمند سفارت روسیه در پراگ باید ظرف ۴۸ ساعت کشور را ترک کنند. پراگ دیپلمات ها را به کار در سرویس های ویژه روسیه متهم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه ماریا زاخارووا گفت که جمهوری چک "به خوبی از عواقب چنین ترفندهایی آگاه است".

علاوه بر این، روز شنبه آندری بابیس نخست وزیر چک، گفت که مقامات مشکوک هستند که سرویس های ویژه روسیه در انفجار یک انبار مهمات در وربتیکا در سال ۲۰۱۴ نقش داشته باشند.

بنا به گفته رسانه های محلی، این حادثه قرار بود مانع از عرضه مهمات به اوکراین شود.

هاماچک قصد دارد روز دوشنبه در جلسه وزرای خارجه اتحادیه اروپا درباره "پرونده وربتیکا" بحث کند.

پلیس چک همچنین الكساندر پتروف و روسلان بوشیروف روس را كه به نظر آنها لندن در مسمومیت افسر سابق سرگئی اسكریپال و دخترش یولیا دستگیر شده است، در فهرست افراد تحت تعقیب قرار داد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала