فاش شدن نقش کوشنر در "فتنه" اردن

© AP Photo / Cliff Owenفاش شدن نقش کوشنر در "فتنه" اردن
فاش شدن نقش کوشنر در فتنه اردن - اسپوتنیک ایران, 1920, 18.04.2021
Telegram
رئیس مجلس اعیان اردن اظهار کرد: صحبتی درباره مداخله جرد کوشنر در مساله "فتنه" وجود دارد و بدون شک کوشنر در این مساله نقشی داشت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از روسیه الیوم، فیصل فایز رئیس مجلس اعیان اردن، در مصاحبه با این شبکه اظهار داشت: اردن ستون ثبات خاورمیانه است و غرب اهمیت ژئوپلتیک اردن را می‌داند. اما دولت دونالد ترامپ رئیس ‌جمهوری سابق آمریکا، به این مسائل توجه نداشت در حالیکه ثبات اردن منجر به ثبات منطقه می ‌شود.

حضور پادشاه اردن به همراه ولیعهد سلب شده از پادشاهی - اسپوتنیک ایران, 1920, 11.04.2021
حضور پادشاه اردن به همراه ولیعهد سلب شده از پادشاهی

جزئیات این مصاحبه از سوی سایت خبری عمون اردن منتشر شده است.

فایز تاکید می ‌کند: زمانی که ترامپ معامله قرن را پیشنهاد کرد به فلسطینی ‌ها ۱۵ درصد از خاکشان را داد، آنها خواستند مساله فلسطین را به ضرر اردن حل و فصل کنند و این چیزی بود که ملک عبدالله دوم پادشاه اردن، آن را صراحتا رد کرد و در آن زمان توطئه‌ ای از سوی دولت ترامپ و کوشنر وجود داشت و روابط بین ملک عبدالله دوم و ترامپ عادی نبود. سردی در روابط اردن و آمریکا به صراحت خودنمایی می ‌کرد و دولت ترامپ تصمیمات ملک عبدالله را نمی ‌پذیرفت. 

فایز اظهار کرد: هیچ ‌کس را نمی‌ توانم در خصوص ایفای نقش در فتنه متهم کنم اما اسرائیل و روابطش با ترامپ و سیاست ‌های خصمانه اردن مشخص هستند و اما نمی ‌توانم کسی را متهم کنم.

رئیس مجلس اعیان اردن اشاره کرد: صحبت‌ هایی از مداخلات خارجی مطرح هستند و ملک عبدالله دوم بهای مواضع ملی خود و مخالفتش با معامله قرن و عدم تن دادن به سیاست ‌های آمریکا در منطقه در دوره ترامپ را داد به طوری ‌که اردن مقابل محاصره اقتصادی قرار گرفت.

او تصریح کرد: تحقیقات در این پرونده در جریان بوده و تعداد بازداشت شدگان بین ۱۴ تا ۱۸ تن است. تمام متهمان به دستگاه قضا ارجاع داده می ‌شوند و در جریان محاکمه به بسیاری از سوالات درباره این رویداد پاسخ خواهند داد.

فایز در این مصاحبه تاکید کرد: از وضعیت اقتصادی اردن سوء ‌استفاده شد و چالش ‌های اقتصادی فرا روی اردن چه قبل از کرونا و چه در جریان این پاندمی و بهار عربی که منجر به جنگ ‌های داخلی در بسیاری از کشورهای عربی شد بر اردن تاثیر گذاشتند و از این وضعیت اقتصادی نامساعد برای ایجاد فتنه بین ملت اردن سوءاستفاده شد، البته جلوی آن گرفته شد. ملت اردن از رهبری ملک عبدالله دوم حمایت می ‌کنند و با درایت او، این مساله تمام شد و باید منتظر نتایج تحقیقات بمانیم.

این چهره پارلمانی اردن اشاره کرد: کشورهای حوزه خلیج فارس و اتحادیه اروپا موضعی خوبی در قبال اردن دارند و از اقتصاد آن حمایت خواهند کرد، مشکل اصلی اردن چالش اقتصادی و رسیدن سطح فقر و بیکاری به ۲۵ درصد و کاهش منابع است که اردن قصد درخواست حمایت کشورهای حوزه خلیج فارس، اتحادیه اروپا، ژاپن و چین به لحاظ اقتصادی و انجام سرمایه‌ گذاری‌ هایی برای کاهش میزان فقر و بیکاری را دارد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала