آیا اسلووانی می تواند واکسن «اسپوتنیک وی» را بخرد؟

© Sputnik / Vladimir Trefilov /  مراجعه به بانک تصاویر واکسن روسی کرونا
 واکسن روسی کرونا   - اسپوتنیک ایران, 1920, 17.04.2021
Telegram
مقامات اسلووانی قبل از تأیید واکسن روسی توسط آژانس دارویی اتحادیه اروپا، قصد دارند « اسپوتنیک وی» را خریداری کنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آژانس STA، مقامات اسلووانی ممکن است قبل از تأیید آژانس دارویی اتحادیه اروپا (ЕМА)، واکسن روسی « اسپوتنیک وی» را خریداری کنند و استفاده از آن را پس از تصمیم رگولاتوری آغاز کنند.

در انستیتوی ملی بهداشت عمومی اعلام شد:«گروه مشورتی در خصوص واکسن به مقامات اسلووانی  توصیه کرد آن واکسن هایی کرونا خریداری شوند که هنوز در انتظار تأیید آژانس دارویی اروپا هستند، از جمله واکسن «اسپوتنیک وی» روسیه.

جهانپور: برای واکسیناسیون سراسری ۱۶۰ میلیون دوز واکسن نیاز داریم - اسپوتنیک ایران, 1920, 17.04.2021
جهانپور: برای واکسیناسیون سراسری ۱۶۰ میلیون دوز واکسن نیاز داریم

بویان بویویچ رهبر این گروه متذکر شد که این داروها در باصطلاح « انبار قرنطینه» قرار خواهند داشت  و پس از تأیید رگولاتوری بلافاصله استفاده خواهند شد.

از آغاز پاندمی در کشور 2 میلیونی اسلووانی، 230826 مبتلا به ویروس کرونا به ثبت رسیده است که 4147 نفر از آنها درگذشتند.

واکسن «اسپوتنیک وی» در ماه مه سال 2020 توسط مرکز ملی تحقیقات علمی ویروس شناسی «گامالیا» در روسیه ساخته شد. این واکسن با استفاده از ادنوویروس انسانی ساخته شده و یکی از ارزانترین واکسن های جهان است. هر دوز آن 10 دلار قیمت دارد.  تا پایان سال گذشته، این واکسن برای واکسیناسیون عمومی در روسیه مورد تأیید قرار گرفت که واکسیناسیون شهروندان روسیه در دسامبر سال 2020 آغاز شد که برای شهروندان روسیه کاملا رایگان است.

واکسن «اسپوتنیک وی» ساخت موسسه میکروبیولوژی و اپیدیمیلوژی گامالیا نخستین واکسن ثبت‌شده در جهان است. این واکسن در حال حاضر به طور گسترده در روسیه و ده‌ها کشور دیگر استفاده می‌شود. دومین واکسن روسی «اپی‌واک‌کرونا» نام دارد و ساخت مرکز تحقیقاتی وکتور است که استفاده گسترده از آن در آیندۀ نزدیک برنامه‌ریزی شده است.

هم اکنون واکسن « اسپوتنیک وی» در حدود بیش از 60 کشور جهان با جمعیت کل 1 میلیارد و 500 میلیون نفر مورد استفاده قرار می گیرد. کارایی این دارو 91,6 درصد بر اساس داده‌های « The Lancet » یکی از معتبرترین مجلات پزشکی جهان اعلام شده است. دیگر کشورها در حال تولید این واکسن برای بازار جهانی هستند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала