ایران برای مذاکرات وین 4 شرط تعیین کرد

© REUTERS / EU Delegation in Viennaایران برای مذاکرات وین 4 شرط تعیین کرد
ایران برای مذاکرات وین 4 شرط تعیین کرد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 13.04.2021
Telegram
منابع مطلع در مذاکرات: ایران برای جلوگیری از دام تبلیغاتی و راهبردی آمریکا در یکی از شروط خود تاکید کرد که مذاکرات وین نباید مشمول مروز زمان شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، منابع مطلع در مذاکرات درباره شروط ایران برای مذاکرات وین گفتند که نخستین شرط ضرورت رفع کامل همه تحریم‌هاست و در این بین تفاوتی میان تحریم‌هایی که در دوره اوباما وضع شده است و یا تحریم‌های ترامپ نخواهد بود، چه آنکه در دوران اوباما نیز تحریم‌های بسیاری علیه ایران وضع شده است، همچنین در این بین بر ضرورت رفع همه تحریم‌ها تأکید شده است تا آمریکا و شرکای اروپایی‌اش امکان بهره‌گیری از تفسیر ظالمانه‌ مبنی بر اینکه برخی تحریم‌ها منشأ یا علت دوگانه دارند و صرفاً هسته‌ای نیستند، نداشته باشند و همچنین تحریمهای پیشین یا تحریم‌های جدید با برچسب‌های جدید بازنگردد، لذا آمریکا باید تمام تحریم‌ها را طبق وظیفه خود در مذاکرات هسته‌ای بردارد.

ظریف: آمریکا استفاده از تروریسم به عنوان اهرم فشار در مذاکرات را کنار بگذارد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 13.04.2021
ظریف: آمریکا استفاده از تروریسم به عنوان اهرم فشار در مذاکرات را کنار بگذارد

شرط دوم بر منتفی بودن کامل هرگونه اقدام گام به گام است. آمریکا کشوری است که از برجام خارج شده است و لذا باید تمام تعهداتش را اجرایی کند و در این بین تحت هیچ شرایطی اقدامات گام به گام در کار  نخواهد بود بلکه آمریکا باید به تمام تعهداتش برگردد.

شرط سوم تأکید بر این گزاره مهم است که مذاکرات وین نباید مشمول مرور زمان شود بلکه باید در فرصت کوتاهی یا به نتیجه برسد یا متوقف شود. آمریکا و اروپایی‌ها تمایل دارند ایران را در یک پروسه فرسایشی از مذاکرات قرار دهند تا اولاً ایران پله پله و به‌مرور از حقوق خود محروم شود و ثانیاً در صورت عدم نتیجه‌گیری در فاز پایانی، ایران به‌عنوان مسئول شکست مذاکرات معرفی شود.

امّا شرط چهارم بر ضرورت یک راستی‌آزمایی واقعی و نه عجولانه از ناحیه ایران است. ایران باید رفع کامل و واقعی تحریم‌ها (به‌نحوی که در عمل موجب انتفاع ملت ایران شود) و بازگشت‌ناپذیر بودن آنها را راستی‌آزمایی کند و سپس گام‌های کاهش تعهدات هسته‌ای را به عقب برگرداند، بنابراین یک لغو محدود و صوری تحریم‌ها و یا راستی‌آزمایی عجولانه و غیردقیق ممنوع خواهد بود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала