مذاکرات واکسنی روسیه و اتریش

© AP Photo / Michael Sohnمذاکرات واکسنی روسیه و اتریش
مذاکرات واکسنی روسیه و اتریش - اسپوتنیک ایران, 1920, 10.04.2021
Telegram
اتریش از احتمال خرید واکسن «اسپوتنیک وی» صحبت کرد.

به گزارش اسپوتنیک، اتریش از احتمال خرید واکسن «اسپوتنیک وی» صحبت کرد.

سباستین کورتس صدراعظم اتریش، اعلام کرد که مذاکرات کشور وی با روسیه در باره خرید واکسن روسی « اسپوتنیک وی» به پایان رسیده است. وی گفت که اتریش احتمالا این واکسن را خریداری خواهد کرد.

پیشتر وی اعلام کرده بود که خواهان دریافت یک میلیون دوز واکسن «اسپوتنیک وی» تا تابستان سال جاری است. به گفته وی، واکسن روسی می تواند « شتاب‌دهنده مکمل» کمپین واکسیناسیون در اتریش بشود. پس از پایان مذاکرات، اعلام شد که خرید واکسن روسی برای اتریش امکان پذیر شده است.

آمادگی آلمان برای آغاز مذاکرات خرید واکسن اسپوتنیک وی - اسپوتنیک ایران, 1920, 08.04.2021
آمادگی آلمان برای آغاز مذاکرات خرید واکسن "اسپوتنیک وی"

در ماه مارس، آژانس اروپایی دارو، بررسی و مطالعه واکسن «اسپوتنیک وی» را آغاز کرد. دو کشور مجارستان و اسلواکی این واکسن را تأیید و کشورهای آلمان و ایتالیا نیز در باره خرید آن صحبت کردند.

واکسن «اسپوتنیک وی» در ماه مه سال 2020 توسط مرکز ملی تحقیقات علمی ویروس شناسی «گامالیا» در روسیه ساخته شد. این واکسن با استفاده از ادنوویروس انسانی ساخته شده و یکی از ارزانترین واکسن های جهان است. هر دوز آن 10 دلار قیمت دارد.  تا پایان سال گذشته، این واکسن برای واکسیناسیون عمومی در روسیه مورد تأیید قرار گرفت که واکسیناسیون شهروندان روسیه در دسامبر سال 2020 آغاز شد که برای شهروندان روسیه کاملا رایگان است.

واکسن «اسپوتنیک وی» ساخت موسسه میکروبیولوژی و اپیدیمیلوژی گامالیا نخستین واکسن ثبت‌شده در جهان است. این واکسن در حال حاضر به طور گسترده در روسیه و ده‌ها کشور دیگر استفاده می‌شود. دومین واکسن روسی «اپی‌واک‌کرونا» نام دارد و ساخت مرکز تحقیقاتی وکتور است که استفاده گسترده از آن در آیندۀ نزدیک برنامه‌ریزی شده است.

هم اکنون واکسن « اسپوتنیک وی» در حدود بیش از 60 کشور جهان با جمعیت کل 1 میلیارد و 500 میلیون نفر مورد استفاده قرار می گیرد. کارایی این دارو 91,6 درصد بر اساس داده‌های « The Lancet » یکی از معتبرترین مجلات پزشکی جهان اعلام شده است. دیگر کشورها در حال تولید این واکسن برای بازار جهانی هستند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала