آمریکا: حتی در صورت بازگشت به برجام همه تحریم ها علیه ایران را لغو نمی کنیم

© Fotolia / Karen Grigoryanآمریکا: حتی در صورت بازگشت به برجام همه تحریم ها علیه ایران را لغو نمی کنیم
آمریکا: حتی در صورت بازگشت به برجام همه تحریم ها علیه ایران را لغو نمی کنیم - اسپوتنیک ایران  , 1920, 10.04.2021
Telegram
یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا به خبرنگاران اعلام کرد ایالات متحده حتی اگر به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بازگردد، حاضر به لغو همه تحریم ها علیه ایران نیست .

به گزارش اسپوتنیک، این مقام آمریکایی گفت ایالات متحده فقط در صورت بازگشت ایران به اجرای مفاد این توافقنامه، حاضر خواهد بود تحریم های اعمال شده پس از خروج خود از برجام را لغو کند.

وی اعلام کرد : "این به معنای لغو همه تحریم ها زیرا حتی در صورت مطالعه دقیق برجام تحریم های قانونی وجود دارد ،... طبق برجام ، ایالات متحده می تواند به خاطر تروریسم و ​​نقض حقوق بشر تحریم هایی را اعمال  کند."

نماینده روسیه: امکان حصول توافق درباره برجام تا اواسط ماه مه وجود دارد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 09.04.2021
نماینده روسیه: امکان حصول توافق درباره برجام تا اواسط ماه مه وجود دارد

به گفته وی ، ایالات متحده باید "جزئیات" تحریم های اعمال شده را "بررسی کرده" و تصمیم بگیرد که کدام یک از تحریم ها را حذف و کدام را حفظ کند.

جلسه کمیسیون مشترک برجام به طور حضوری در سطح مدیران سیاسی این هفته در وین برگزار شد.

توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

هشتم ماه مه سال 2018 ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهورپیشین  امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدیدی علیه تهران را نیز اعمال  می کند و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند.  حالا دولت بایدن می خواهد به برجام بازگردد

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала