گروسی و عراقچی دیدار نمودند

© REUTERS / EU Delegation in Viennaگروسی و عراقچی دیدار نمودند
گروسی و عراقچی دیدار نمودند - اسپوتنیک ایران, 1920, 08.04.2021
Telegram
دیدار معاون وزیر امور خارجه ایران و مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین امروز پنج شنبه با یکدیگر دیدار حضوری داشتند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران امروز پنجشنبه در وین با رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار و گفتگو کردند.

انتقاد شدید نیکی هیلی به بایدن در خصوص برجام - اسپوتنیک ایران, 1920, 08.04.2021
انتقاد شدید هیلی به بایدن در خصوص برجام

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام در شهر وین حضور دارد، بعدازظهر امروز (پنجشنبه) با رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار گفت‌وگو کرد. در جریان این سفر معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران دیروز با وزیر خارجه اتریش نیز دیدار کرد.
سه شنبه وین میزبان نشست کمیسیون مشترک برجام بود. نشست این کمیسیون در سطح مدیران سیاسی و به صورت حضوری برگزار شد. دور بعدی این نشست روز جمعه در وین برگزار می‌شود.

برنامه جامع اقدام مشترک، که در سال ۲۰۱۵ توسط شش کشور (انگلیس، آلمان، چین، روسیه، ایالات متحده آمریکا، فرانسه) و ایران منعقد شد، لغو تحریم ها در ازای محدود کردن برنامه هسته ای ایران به عنوان ضامن عدم دسترسی تهران به سلاح هسته ای را پیش بینی کرد.
این توافق به خودی خود، حتی سه سال هم دوام نیاورد؛ در ماه مه ۲۰۱۸، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تصمیم گرفت به طور یک طرفه از این قرارداد خارج و تحریم های سختی علیه تهران اعمال کند.
ایران در سال ۲۰۱۹، دقیقاً یک سال پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای، کاهش تدریجی تعهدات خود را در این توافق نامه با کنار گذاشتن محدودیت ها در تحقیقات هسته ای، سانتریفیوژها و سطح غنی سازی اورانیوم اعلام کرد.
در پایان سال ۲۰۲۰، ایران قانون "اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران" را تصویب کرد که شامل تشدید فعالیت های هسته ای برای دستیابی به رفع تحریم ها علیه این کشور است. مطابق قانون، دانشمندان هسته ای ایران قبلاً غنی سازی اورانیوم را به سطح ۲۰٪ رسانده اند (توافق هسته ای به معنای غنی سازی در سطح ۳.۶۷٪ است) و همچنین توانایی های بازرسی آژانس انرژی هسته ای آژانس را از ۲۳ فوریه محدود کرده اند. این قانون استفاده از سانتریفیوژهای قدرتمندتر را در نظر گرفته است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала