روحانی: هیچ چیز برای ما اولویت‌دارتر از واکسن نیست

© AP Photo / Iranian Presidency Officeروحانی: هیچ چیز برای ما اولویت‌دارتر از واکسن نیست
روحانی: هیچ چیز برای ما اولویت‌دارتر از واکسن نیست - اسپوتنیک ایران  , 1920, 08.04.2021
Telegram
رئیس جمهور ایران ابراز امیدواری کرد که کشورش در فصل پاییز بتواند از واکسن داخلی آنفلوآنزا بهره‌مند شود.

به گزارش اسپوتنیک، حسن روحانی، رئیس‌ جمهور ایران پس از افتتاح طرح‌های ملی دانش‌بنیان و فناورانه اظهار داشت: پیش از این در فصل پاییز هر سال میلیون‌ها دوز واکسن آنفلوآنزا وارد می‌شد که در سال گذشته به‌دلیل ویروس کرونا کمی بر تقاضا در این حوزه نیز  افزوده شد. این واکسن سالانه مورد نیاز ما است و همواره از خارج وارد می‌شد و این‌که امروز مراحل مختلف تولید داخلی آن طی شده است و ما امیدواریم که در فصل پاییز بتوانیم از واکسن داخلی آنفلوآنزا بهره‌مند شویم جای افتخار است.

روحانی تصریح کرد: روزی در ذهن ما این بود که در زمینه بهداشت و درمان هیچ فشار و تحریمی به ما وارد نمی‌شود، حتی آنهایی که در دنیا خیلی هم جلاد بودند دارو و درمان را مستثنی می‌کردند ولی ترامپ روی دست بسیاری از جلادان تاریخ زد و جنگی مثل جنگ شیمیایی و میکروبی را به ملت ایران تحمیل کرد، یک تحریم کامل و تمام‌ عیار علیه ملت ما شروع کرد و دولت یاغی و ضدقانون آمریکا هیچ توجهی به شرایط ویژه کرونایی نداشت و حتی برای خرید آنفلوآنزا و کرونا هیچ تسهیلی برای ایران قائل نشد و ما برای جابه‌جایی پول خرید واکسن کوواکس سختی‌های زیادی را تحمل کردیم.

رئیس جمهور ایران بیان داشت: رسانه‌های ضد ایران القا می‌کنند که ایران به‌ موقع نتوانست در زمینه واکسن اقدام کند در حالی که همه کشورها امروز گرفتار واکسن هستند و تولید واکسن  در دنیا کم است. ما به‌شکل همزمان هم اقدام بموقع برای خرید و سفارش دادیم و هم اقدام بموقع در تولید داخلی این واکسن داشتیم ولی در عین حال کارشکنی‌های آمریکایی‌ها موجب شد که نوبت ما در سبد کوواکس عقب بیفتد و فحش آن را باید به ترامپ بدهند، در حالی که رسانه‌های ضدایران و ضدملت ایران به‌دروغ عامل تأخیر در خرید واکسن را دولت و بانک مرکزی اعلام می‌کنند.

روحانی گفت: ما با کشوری قرارداد خرید واکسن بستیم ولی ۱۰ میلیون دوزی که قرار بوده است از این شرکت وارد کشور کنیم با کارشکنی آمریکایی‌ها قفل شده است. از هند چندین میلیون دوز واکسن خریدیم و پول آن را نیز واریز کردیم ولی به‌گفته خودشان قوه قضاییه آنها مانع صادر شدن این واکسن‌ها به ایران شد.

وی تأکید کرد: هیچ چیز مقدم بر واکسن نیست و ما هرجا واکسن باشد، پول آن را تأمین و وارد خواهیم کرد اما در عین حال ‌ با تلاش‌های صورت ‌گرفته واکسن‌های داخلی به ثمر خواهد نشست و به‌ هر حال روسیاهی برای ذغال خواهد ماند و دو سه ماه دیگر که واکسن خارجی وارد شد و واکسن داخلی هم به تولید انبوه رسید روسیاهی برای بدخواهان به ‌همراه خواهد داشت.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала