دژپسند: دولت یک ریال هم برای بودجه ۹۹ قرض نکرد

© Photo / IRNAدژپسند: دولت یک ریال هم برای بودجه ۹۹ قرض نکرد
دژپسند: دولت یک ریال هم برای بودجه ۹۹ قرض نکرد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 05.04.2021
Telegram
وزیر اقتصاد و دارایی ایران اذعان کرد: دولت یک ریال برای اجرای بودجه سال ۹۹ از بانک مرکزی استقراض نکرده است و بانک مرکزی تنها برای ایفای تعهدات برخی از اجزای بودجه، ارز را خریداری کرده و در مقابل پول تزریق کرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی ایران، در واکنش به خبر چاپ پول توسط بانک مرکزی طی سال گذشته و استقراض دولت از این بانک برای اجرای قانون بودجه سال ۹۹ گفت: دولت یک ریال برای اجرای بودجه سال ۹۹ از بانک مرکزی استقراض نکرده است و بانک مرکزی تنها برای ایفای تعهدات برخی از اجزای بودجه، ارز را خریداری کرده و در مقابل پول تزریق کرده است.

افشاگری درباره فروش بنزین ۳ هزار تومانی ایرانی به خارجی‌ها به قیمت۵۰۰ تومان!  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 03.04.2021
افشاگری درباره فروش بنزین ۳ هزار تومانی ایرانی به خارجی‌ها به قیمت۵۰۰ تومان!

وی ادامه داد: به ‌عنوان مثال براساس تبصره ۴ بودجه سال ۹۹ صندوق توسعه ملی تعهداتی را به‌ عهده داشته و باید این تعهدات را ایفا می ‌کرده است اما ارزی را که در خارج از کشور داشته است نتوانست به داخل منتقل کند تا قابل معامله شود، بنابراین بانک مرکزی ارز را از بازار خریداری کرد و به ‌ازای آن به دستگاه‌ هایی که باید از آن محل پول واریز می ‌کرده است، وجوهی را پرداخت کرد.

دژپسند اظهار کرد: بر این ‌اساس موضوع کاملاً متفاوت از این است که بگوییم دولت برای تأمین مالی خود از بانک مرکزی استقراض کرده است و این دو موضوع ماهیتی کاملاً متفاوت دارند. اگر بتوانیم هرچه زودتر آن وجوه را به داخل کشور منتقل یا قابل حواله و معامله کنیم، همان مقدار ارز قابل معامله و مبادله شده و به تاجر ما حواله داده می ‌شود و متناسب با آن هم ریال جمع خواهد شد بنابراین استقراض از بانک مرکزی صحیح نیست.

پیش از این عبدالناصر همتی رئیس‌ کل بانک مرکزی ایران، در مصاحبه با شبکه سه، از بدهکاری ۹۰ هزار میلیارد تومانی ۱۱ بدهکار بزرگ به سیستم بانکی خبر داد و در مورد تورم گفت: در سال ۹۸ و ۹۹ بخش‌ هایی از بودجه دولت از طریق درآمد‌های تسعیر صندوق توسعه ملی تأمین شد که به ‌زبان ساده ‌تر به ‌معنای چاپ پول است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала