پاناما استفاده اضطراری واکسن «اسپوتنیک وی» را اعلام کرد

© Sputnik / Vitaly Timkiv /  مراجعه به بانک تصاویر واکسن روسی علیه کرونا
 واکسن روسی علیه کرونا  - اسپوتنیک ایران, 1920, 02.04.2021
Telegram
بنیاد سرمایه گذاری های مستقیم روسیه، ثبت واکسن «اسپوتنیک وی» در پاناما را تأیید کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نشریه « Prensa»، پاناما استفاده اضطراری واکسن «اسپوتنیک وی» را اعلام کرد. وزارت بهداشت پاناما، تزریق واکسن روسی را مورد تأیید قرار داد.

در اعلامیه نامبرده آمده است:«ما اجازه استفاده از واکسن « اسپوتنیک وی» کرونا در موارد اضطراری را  صادر کردیم».

بنیاد سرمایه گذاری های مستقیم روسیه نیز ثبت واکسن «اسپوتنیک وی» در پاناما را تأیید کرد. در آمریکای لاتین، کشورهای آرژانتین، بولیوی، نیکاراگوآ، مکزیک، هندوراس، ونزوئلا و پاراگوئه از واکسن «اسپوتنیک وی» ضد کرونا روسیه استفاده می کنند.

کرملین: تقاضای جهانی برای واکسن روسی بیش از حد توان تولید روسیه است  - اسپوتنیک ایران, 1920, 01.04.2021
کرملین: تقاضای جهانی برای واکسن روسی بیش از حد توان تولید روسیه است

واکسن «اسپوتنیک وی» در ماه مه سال 2020 توسط مرکز ملی تحقیقات علمی ویروس شناسی «گامالیا» در روسیه ساخته شد. این واکسن با استفاده از ادنوویروس انسانی ساخته شده و یکی از ارزانترین واکسن های جهان است. هر دوز آن 10 دلار قیمت دارد.  تا پایان سال گذشته، این واکسن برای واکسیناسیون عمومی در روسیه مورد تأیید قرار گرفت که واکسیناسیون شهروندان روسیه در دسامبر سال 2020 آغاز شد که برای شهروندان روسیه کاملا رایگان است.

واکسن «اسپوتنیک وی» ساخت موسسه میکروبیولوژی و اپیدیمیلوژی گامالیا نخستین واکسن ثبت‌شده در جهان است. این واکسن در حال حاضر به طور گسترده در روسیه و ده‌ها کشور دیگر استفاده می‌شود. دومین واکسن روسی «اپی‌واک‌کرونا» نام دارد و ساخت مرکز تحقیقاتی وکتور است که استفاده گسترده از آن در آیندۀ نزدیک برنامه‌ریزی شده است.

هم اکنون واکسن « اسپوتنیک وی» در 59 کشور جهان با جمعیت کل 1 میلیارد و 500 میلیون نفر مورد استفاده قرار می گیرد. کارایی این دارو 91,6 درصد بر اساس داده‌های « The Lancet » یکی از معتبرترین مجلات پزشکی جهان اعلام شده است. دیگر کشورها در حال تولید این واکسن برای بازار جهانی هستند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала