توافقات عربستان و عراق درباره همکاری های گسترده + جزئیات

© Photo / IRNAتوافقات عربستان و عراق درباره همکاری های گسترده
توافقات عربستان و عراق درباره همکاری های گسترده  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 01.04.2021
Telegram
پس از نخستین دور گفتگوهای محمد بن سلمان ولیعهد سعودی با مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در ریاض ۵ توافقنامه به منظور همکاری های گسترده در زمینه های مختلف به امضا رسید.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا؛ سفر مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به عربستان پس از حرف و حدیث‌ها و فراز و فرودهای زیاد و ۱۱ ماه انتظار بالاخره عصر چهارشنبه انجام شد و بلافاصله پس از مراسم استقبال در سرسرای تشریفات فرودگاه ریاض گفتگوی دوطرف آغاز شد.

معافیت عراق از تحریم‌ های ایران ۱۲۰ روز تمدید شد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 31.03.2021
معافیت عراق از تحریم‌ های ایران ۱۲۰ روز تمدید شد

الکاظمی که تکاپوهای مراودات خارجی دولتش طی هفته های اخیر زیاد شده است با هیاتی پرشمار از مقامات سیاسی، اقتصادی و استانداران مرزهای جنوبی کشورش وارد ریاض شد و مورد استقبال هیات پرشمار سعودی قرار گرفت.

هیات عراقی متشکل از وزرای امور خارجه، دارایی، برنامه ریزی، کشور، نفت، مسکن، کشاورزی، مشاور امنیت ملی، رئیس سازمان سرمایه گذاری ملی، استانداران الانبار، المثنی از استان های هم مرز با عربستان، قائم مقام رئیس سرویس اطلاعاتی، رییس دفتر نخست وزیر و سرکنسول عراق در عربستان را شامل می شوند.

در مراسم تشریفات و استقبال ابتدا وزرای دو کشور به سران دو هیات معرفی شدند سپس گفتگوهایی اولیه در سرسرای تشریفات فرودگاه با حضور چند تن از مشاوران شاه سعودی و وزرای انرژی، کشور، گارد ملی، امور خارجه، رئیس مجلس شورا و همچنین فرماندهان نظامی از طرف سعودی آغاز شد.

وقایع اتفاقیه این دیدارها تا ساعتی پیش هنوز از رسانه ها مخفی بود تا اینکه دفتر نخست وزیری عراق با انتشار بیانیه ای اعلام کرد در جلسه با بن سلمان تعدادی از پرونده ها در زمینه های اقتصادی ، نفت ، برق ، کشاورزی و سرمایه گذاری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

براساس این اطلاعیه هیات عراقی به ریاست مصطفی الکاظمی نخست وزیر توافق نامه هایی را با هیات سعودی به ریاست محمد بن سلمان امضا کرد.

تفاهم نامه ها و توافق نامه های امضا شده عبارتند از اجتناب از مالیات مضاعف بین دو کشور توسط وزیران دارایی، تأمین مالی صادرات عربستان سعودی توسط مدیر عامل صندوق توسعه عربستان، برنامه ریزی برای توسعه و تنوع اقتصادی و نیز توسعه بخش خصوصی توسط وزیران برنامه ریزی، تفاهم نامه همکاری مشترک بین کتابخانه ملی و بایگانی عراق با دفتر دارالملک عبدالعزیز عربستان توسط وزیر مسکن عراق و مدیر دارالملک عربستان و در آخر امضای تفاهم نامه بین شبکه رسانه ای عراق و رادیو و تلویزیون سعودی توسط دبیرکل شورای وزیران عراق و وزیر رسانه عربستان.

پس از این دیدار برخی رسانه ها به نقل از پادشاهی سعودی سفر مصطفی الکاظمی به عربستان را سفری که "معانی سیاسی" دارد عنوان کردند که از اعتقاد دولت عراق به اهمیت عمق عربی - اسلامی و جایگاه والایی که عربستان دارد؛ نشات گرفته است.

همچنین عنوان شده عربستان عراق را عمق استراتژیک خود می داند و امنیت خود را به امنیت عراق در راستای وحدت عربی متصل می داند به نحوی که روابط دو کشور برادر شاهد آغاز جدیدی به سوی همکاری سازنده در عرصه های سیاسی، اقتصادی، پارلمانی و دیگر زمینه هاست.

هرچند دیوان پادشاهی عربستان و نخست وزیری عراق تا لحظه ارسال این خبر در این خصوص اظهار نظری نکرده اند اما برخی رسانه ها از قول ولیعهد سعودی به استمرار کمک نقدی به بغداد و نیز راه اندازی سه کنسولگری در شهرهای مختلف عراق نوشتند.

همچنین گفته شده دو کشور از طریق مشارکت در سازمان کشورهای صادرکننده نفت و اوپک پلاس برای ثبات بازار انرژی همکاری می کنند.

به گزارش ایرنا همچنین در نشست مقامات سعودی و عراق به ریاست بن سلمان و الکاظمی تعدادی از پرونده ها در زمینه های اقتصادی همچون نفت، برق، کشاورزی و سرمایه گذاری مورد تبادل نظر قرار گرفت.

در این نشست بر اهمیت ادامه گفتگو در چند پرونده مهم و هماهنگی تلاشهای مشترک در چارچوب شورای هماهنگی عراق و عربستان به روشی که منافع دو کشور را تحقق بخشد، تأکید شد. 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала