سفیر سابق فرانسه در ایران درگذشت

© Photo / Tatjana Brilaسفیر سابق فرانسه در ایران درگذشت
سفیر سابق فرانسه در ایران درگذشت - اسپوتنیک ایران, 1920, 22.03.2021
Telegram
تهران، قاسمی سفیر ایران در فرانسه، درگذشت "فرانسوا نیکولو" سفیر اسبق پاریس در ایران را تسلیت گفت.

به گزارش اسپوتنیک نقل از مهر، بهرام قاسمی سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاریس در پی درگذشت سفیر اسبق فرانسه در ایران در توییتی نوشت: خبر درگذشت آقای فرانسوا نیکولو تاسف‌بار و غیرقابل باور بود. او شخصی فرهیخته، انسانی منصف و واقع گرا و محققی آگاه و علاقمند به فرهنگ و تاریخ ایران بود. آقای نیکولو دیپلماتی مجرب بود و طی سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ سفیر فرانسه در ایران بود.

در آخرین دیداری که چند هفته قبل داشتیم پیرامون موضوعات گوناگونی به خصوص تحولات آمریکا و بحث هسته‌ای ایران صحبت کردیم. او نگارش کتابی تحقیقی را در دست اتمام داشت که موضوع آن بحث هسته‌ای ایران از ابتدای طرح آن قبل از انقلاب اسلامی تاکنون و بر اساس اسناد دولت فرانسه است.

آقای نیکولو تاکید داشت که برای اتمام تحقیق و انتشار کتاب خود به ۶ ماه وقت دیگر نیاز دارد. فقدان او را به بازماندگان و تمامی مراکز مطالعاتی و تحقیقاتی فرانسه و آنانی که در جهت تعمیق درک مشترک میان دو ملت ایران و فرانسه مجدانه و منصفانه تلاش می‌نمایند، تسلیت می‌گویم.

سفارت فرانسه در ایران اعلام کرد که فرانسوا نیکولو سفیر فرانسه در ایران در سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ که در بازگشت از تهران یک اثر ماندگار از خود بر جای گذاشت، در سن ۸۱ سالگی در گذشت.

سفارت فرانسه در تهران در رابطه با شناخت خوب وی از ایران نوشت: او ایران را به خوبی و با تمام ظرافت‌هایش می‌شناخت و در بازگشت از تهران، «عمامه و گل سرخ، خاطرات نامنتظره یک سفیر در ایران» را نگاشت.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала