آمریکا در حال مذاکرات غیر مستقیم با ایران است

© AP Photo / Carolyn Kasterآمریکا در حال مذاکرات غیر مستقیم با ایران است
آمریکا در حال مذاکرات غیر مستقیم با ایران است - اسپوتنیک ایران  , 1920, 12.03.2021
اشتراک
کاخ سفید: ایالات متحده در حال مذاکرات غیرمستقیم با ایران از طریق اتحادیه اروپا است و منتظر پاسخ های تهران است.

به گزارش اسپوتنیک، روز جمعه جیک سالیوان مشاور امنیت ملی رئیس‌ جمهور ایالات متحده آمریکا، در جلسه توجیهی اظهار داشت: واشنگتن در حال انجام مذاکرات غیرمستقیم دیپلماتیک با ایران از طریق اتحادیه اروپا است و منتظر پاسخ تهران در مورد پیرامون توافق هسته ای است.

سالیوان تصریح کرد: دیپلماسی با ایران ادامه دارد، اما در حال حاضر نه به طور مستقیم. ارتباطات و مذاکرات از طریق اروپایی ها و دیگران وجود دارد... و ادامه دارد.

توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال ۲۰۱۵ میان ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

هشتم ماه مه سال ۲۰۱۸، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند. آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.

قطعنامه ۲۲۳۱، تصویب شده در سال ۲۰۱، شامل مکانیزمی برای تجدید خودکار تحریم های سازمان ملل علیه ایران در صورت عدم انجام تعهدات این کشور طبق برجام است. این مکانیسم از سال ۲۰۱۵ به مدت ۱۰ سال اعتبار دارد. این قطعنامه پیش بینی می کند که اگر در این دوره هرگونه تخلف جدی از طرف ایران صورت بگیرد، کشور تنها در صورت تصویب قطعنامه مربوطه در شورای امنیت سازمان ملل قادر به جلوگیری از تمدید تحریم ها خواهد بود. اگر حداقل یکی از اعضای دائم شورای امنیت با تصویب چنین قطعنامه ای مخالفت کند، تحریم ها به طور خودکار ظرف ۳۰ روز تمدید می شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала