واکنش همتی به عدم آزادسازی منابع ایران در کره

© Sputnik / Pouya Mamaghani / عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران
عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 11.03.2021
Telegram
همتی: مشخص بود دولت کره اراده مستقلی ندارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «فارس»، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی در واکنش به اظهارات مقامات امریکایی مبنی بر عدم آزادسازی منابع ایران، به بیان توضیحاتی پرداخت و تأکید کرد:« امروز در خبرها آمده بود که وزیر خارجه آمریکا گفته است تا ایران به توافق هسته ای بازنگردد،منابع ایران درکره را آزاد نمی کنیم».

در این خصوص چند نکته قابل ذکر است :

پول ایرانی - اسپوتنیک ایران  , 1920, 09.03.2021
آیا آزادسازی پول‌های ایران در کره جنوبی عملیاتی شده است؟

  از اول هم مشخص بود دولت کره اراده مستقلی برای حل مشکل منابع ارزی ایران ندارد . درخواست مذاکره ازطرف سفیر کره وتوافق برای پرداخت منابع ایران هم توسط خود کره ای ها انجام شد و من در جلسه،از این که اجازه لازم را ازآمریکاییها گرفتن یا نه ازایشان سؤال کردم.

بانک مرکزی ، برنامه خود را برای تأمین نیازهای ارزی کشور، بدون توجه به منابع مسدود شده خود در کره جنوبی و سایر کشورها تنظیم کرده است.لذا تأمین ارز کالاهای اساسی،دارو و تجهیزات پزشکی توسط منابع درجریان بانک مرکزی وتأمین ارز سایر کالاهای ضروری و نیز مواداولیه واحدهای تولیدی از طریق منابع صادرات غیر نفتی درسامانه نیما و نیز واردات در مقابل صادرات به صورت روان درجریان است.

  از اول سال تا کنون، بانک مرکزی 10 میلیارد دلار ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی، نهاده های کشاورزی و دارو و تجهیزات پزشکی تأمین کرده است و 24 میلیارد دلار ارز صادرات ( غیر نفت خام)نیز از روشهای مختلف درخدمت واردات کشور قرار گرفته است.

از اول بهمن ماه تا کنون3/3 میلیارد دلار صرفاً درسامانه نیما تأمین ارز شده است واین علاوه بر تأمین ارز خود بانک مرکزی و رقم قابل توجه واردات در مقابل صادرات در این مدت بوده است.فقط در روز گذشته عرضه در نیما  6 برابر معاملات بود. میانگین نرخ معاملات دیروز نیز22500تومان برای هردلار بود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала