گزارش و تحلیل

ربیعی: برجام تنها راه تامین کننده ی صلح درجهان است

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران
علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 09.03.2021
Telegram
مقامات ایرانی تاکید کردند تنها راه بازگشت آمریکا به برجام از میان برداشتن موثر تمامی تحریم ها است.

پس از آنکه با روی کار آمدن دولت ترامپ ایالات متحده ی آمریکا از توافقنامه ی برجام خارج شد و تحریم های یکجانبه علیه ایران را آغاز کرد اکنون دولت بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا مکررا از قصد برای بازگشت به برجام سخن به میان می آورد این در حالیست که مقامات ایرانی تاکید کردند تنها راه بازگشت آمریکا به برجام از میان برداشتن موثر تمامی تحریم ها است.

به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران آقای دکتر علی ربیعی سخنگو دولت جمهوری اسلامی ایران ضمن ابراز اطمینان از بازگشت دولت ایالات متحده به مسیر درست گفت: در روزهای گذشته، روابط خارجی ایران، یکی از مهمترین مقاطع تاریخ سیاسی ما را پشت سر گذاشت و موضوع برجام در کانون تماس‌های مفید و سازنده ی بین المللی رییس جمهور و برخی همتایانش درباره برجام بود.

بدون شک برجام بزرگترین اتفاق سیاسی در دهه های اخیر و یک دستاورد ملی بوده که هرچند به دلیل آنکه دیوانه ای سنگی به چاه انداخت؛ از برجام خارج شد و انتفاع مردم ما از لغو تحریم ها را به تعویق انداخت اما اطمینان داریم که بزودی این اختلال به پایان خواهد رسید و دولت آمریکا به راه درستی که آن را ترک کرده بازخواهد گشت.

روحانی: آژانس بین المللی جای بازی سیاسی نیست - اسپوتنیک ایران  , 1920, 04.03.2021
روحانی: آژانس بین المللی جای بازی سیاسی نیست

 برجام، نقطه‌ عطفی در تاریخ صلح جویی و تدبیر ایران است؛ جایی که با سرافزاری، عزت و حفظ تمامیت ارضی ایران و ضمن نگه داشتن دستاوردهای صنعت صلح آمیز هسته ای برای پایان دادن به تحریم های چندجانبه و مستظهر به قطعنامه های شورای امنیت اقدام کرد.

بدون این نتایج و دستاوردها نه ما در موضع برتر اخلاقی و حقوقی بعد از خروج آمریکا از برجام قرار می گرفتیم و نه امروز می توانستیم با تکیه بر قطعنامه شورای امنیت ملل متحد از حقوق مردم ایران در لغو تحریم های غیرقانونی دفاع کنیم.

سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران برجام را تنها راه تنها راه تامین کننده صلح در جهان و تضمین کننده منافع همه کشورها دانسته و تاکید کرد:  در تداوم این تلاش ها و در نتیجه رایزنی‌های وزارت امور خارجه، خوشبختانه قطعنامه جدیدی که قرار بود علیه ایران در شورای حکام آژانس بین المللی به تصویب برسد، کنار گذاشته شد.

امروز کشورهای زیادی با حسن نیت در حال تلاش برای احیای برجام هستند. اطمینان داریم که در آینده ای نزدیک این هدف محقق خواهد شد چون تنها راهی است که تامین کننده صلح در جهان و تضمین کننده منافع همه کشورهاست؛ برجام، یک مصوبه قانونی بین‌المللی است و آمریکا  چاره‌ای جز تن دادن به قانون ندارد.

از همین جا مجددا به کاخ سفید توصیه می کنیم همان طور که رئیس جمهور قبلی آمریکا به یک‌ باره از برجام خارج شد، بی قید و شرط به برجام بازگردند و بیشتر از این، راه را برای دیپلماسی سخت و پیچیده نکنند.

آقای دکتر علی ربیعی ایران را نگه دارنده ی راه دیپلپاسی در ۴ سال گذشته دانسته و افزود: باید یادآوری کنم که در 4 سال گذشته ما راه دپپلماسی را باز نگه داشتیم نه آنها و امروز کسی که باید اولین قدم را در راه دیپلماسی بردارد آنها هستند نه ما.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала