امارات به حضور نظامی خود در لیبی خاتمه داد

© REUTERS / Goran Tomasevic امارات به حضور نظامی خود در لیبی خاتمه داد
امارات به حضور نظامی خود در لیبی خاتمه داد - اسپوتنیک ایران, 1920, 28.02.2021
Telegram
خبرگزاری بلومبرگ مدعی شد: امارات سطح مشارکت و حضورش در جنگ ‌های منطقه را کاهش داده است و این مساله به خصوص در کاهش فاحش حمایتش از نیروهای شرق لیبی موسوم به "ارتش ملی لیبی" تحت امر خلیفه حفتر نمایان است.

به گزارش اسپوتنیک، بلومبرگ به نقل از پنج منبع مطلع روز یکشنبه گزارش داد: امارات به شکل ملموسی کمک‌ های لجستیکی و تسلیحاتی خود را از نیروهای خلیفه حفتر کاهش داده است.

احتمال آشتی امارات و قطر پس از 3.5 سال درگیری - اسپوتنیک ایران, 1920, 22.02.2021
احتمال آشتی امارات و قطر پس از 3.5 سال درگیری

دو تن از این منابع مطلع گفتند: امارات در حال حاضر حضور نظامی کما فی السابق ندارد. منبع سوم نیز تاکید کرد: ابوظبی تعداد پروازها را به شکل قابل ملاحظه ای به شرق لیبی کاهش داده است.

این منبع در عین حال اضافه کرد: این مساله چه بسا به این معناست که اماراتی ‌ها مقادیر مناسبی تجهیزات نظامی به این کشور منتقل کرده ‌اند.

دو منبع دیگر نیز گفتند: امارات سطح حضور نظامی خود در لیبی را کاهش داده است در حالی که همه منابع تاکید کردند، هیچ ادله ‌ای مبنی بر این ‌که ابوظبی تماس‌ هایش را با حفتر و مزدوران سودانی و دیگر گروه‌ های دخیل در جنگ قطع کرده باشد، ندارند.

گزارش بلومبرگ با اشاره به این ‌که روی کار آمدن جو بایدن رئیس‌ جمهوری آمریکا عامل اصلی تغییر موضع ابوظبی به سمت احیای تلاش‌ ها در زمینه توقف فعالیت ‌های نظامی است، تاکید می ‌کند: این مساله در چارچوب کناره ‌گیری امارات از سیاستی است که از بهار نظامی در پیش گرفت، به طوری‌که در قالب آن نقش فعالی در درگیری‌ های منطقه‌ ای در راس آنها یمن و لیبی ایفا کرد.

بلومبرگ به نقل از دو منبع آگاه بر اخبار مبنی این‌ که امارات بخش ‌هایی از پایگاهش در شهر عصب اریتره را منهدم کرده و نیروها و تجهیزاتش در آنجا را خارج کرده، صحه گذاشتند.

حال آن‌ که امارات سال‌ ها از این پایگاه به عنوان مرکز لجستیکی مهم برای انتقال نیروها و سلاح ‌های سنگین به یمن استفاده می ‌کرد.

این تغییر در سیاست‌ گذاری‌ها همزمان با اصلاح کابینه است که شخبوط بن نهیان، به جای انور قرقاش پست دستیار وزیر خارجه امارات را به عهده گرفت و قرقاش به عنوان مشاور دیپلماتیک رئیس امارات منصوب شد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала