ممنوعیت دسترسی آژانس به سیستم های ضبط کننده اطلاعات به مدت سه ماه

© Sputnik / Grigoriy Sisoyev /  مراجعه به بانک تصاویر ممنوعیت دسترسی آژانس به سیستم های ضبط کننده اطلاعات
ممنوعیت دسترسی آژانس به سیستم های ضبط کننده اطلاعات - اسپوتنیک ایران, 1920, 27.02.2021
Telegram
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که آژانس تا سه ماه حق دسترسی به سیستم های ضبط کننده اطلاعات و دوربین ها را ندارد و اگر تا سه ماه تحریم ها لغو نشد ما اطلاعات را از بین می بریم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در برنامه بدون تعارف درباره قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران و توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی عنوان کرد: بازرسی ها در چارچوب پروتکل الحاقی را متوقف کردیم.

از فشار حداکثری ترامپ تا کج‌دار و مریز بایدن - اسپوتنیک ایران, 1920, 26.02.2021
گزارش و تحلیل
از "فشار حداکثری" ترامپ تا "کج‌دار و مریز" بایدن

وی همچنین گفت: وقتی قانون تصویب می شد قطعا مجلس با ارگان های ذیربط از جمله سازمان انرژی اتمی مشورت می کرد و روی محدوده های زمانی مورد نیاز با ما مشورت می کردند.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: ما نمی خواستیم قولی بدهیم که نتوانیم از عهده آن بربیاییم. در قانون پیش بینی شده بود که دو ماه بعد از تصویب قانون اگر آنها (طرف های مقابل ایران در برجام) وفای به عهد نکردند، ما اجرای پروتکل الحاقی را متوقف می کنیم و همین کار را نیز انجام دادیم.

وی افزود: آخرین قدم هم مذاکره ای بود که بنا به درخواست آژانس از ایران شد که اظهار علاقه کردند بیایند و صحبت کنند و ما بعد از مشورتی که با ارگان های ذیربط و مسئولان ارشد داشتیم موافقت کردند که آقای گروسی به ایران بیاید و مذاکره کنیم.

صالحی درباره سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران خاطرنشان کرد: آژانس به ما گفت که اگر پروتکل الحاقی را متوقف کنید و بعد از دو هفته دیگر برجام اجرایی شد و طرف های مقابل به تعهداتشان برگردند و در این فاصله ما هیچ حضوری نداشته باشیم، یک انقطاع اطلاعاتی خواهد بود.

وی با بیان اینکه ما نزدیک به ۵۰ سال است در موافقتنامه پادمان هستیم و ما براساس قانون مجلس فقط پروتکل الحاقی را که در برجام پذیرفته بودیم که داوطلبانه اجرا کنیم، متوقف کردیم، اظهار داشت: مسئولان نظام همه گفته اند اگر طرف مقابل برگشت و همه تعهداتش را انجام داد، ما هم به عقب برمی گردیم و همه تعهداتمان را انجام می دهیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران توضیح داد: یکی از تعهدات ما اجرای پروتکل است و در پروتکل یک کار مستمر است و آن عکسبرداری و فیلمبرداری مستمر است و اگر در آن انقطاعی ایجاد شود و توقفی در آن حاصل شود، باعث ایجاد بهانه ای برای طرح سوالات عجیب و غریب می شود. به اعتبار اینکه این مسئله ادامه یابد، به لحاظ فنی گفتیم حرف حقی است.

وی با اشاره به مذاکراتش با رافائل گروسی در تهران عنوان کرد: وقتی که ما مذاکره می کنیم در خلأ که مذاکره نمی کنیم، من قبل از اینکه وارد مذاکره شوم، با مسئولان ارشد نظام و مراجع ذیربط مسائل را مطرح می کنم و چارچوب و کف ها و چارچوب مذاکره را مشخص می کنند. ما در آن چارچوب حرکت کردیم و به لطف خدا این امر محقق شد.

معاون رئیس جمهور ایران تصریح کرد: آژانس تا سه ماه حق دسترسی به سیستم های ضبط کننده اطلاعات و دوربین ها را ندارد.

وی در بیان چرایی این سه ماه نیز گفت: آژانس هر سه ماه یک گزارش می دهد. البته ما هم نگفتیم سر سه ماه؛ ما گفتیم تا سه ماه. ممکن است هفته آینده طرف های مقابل به برجام برگردند. این تا سه ماه را گذاشتیم که تا گزارش بعدی آژانس، مسئله را در بربگیرد.

صالحی خاطرنشان کرد: اگر تا سه ماه چنین نشد ما اطلاعات را از بین می بریم و از آنها هم خواهش می کنیم که دوربین ها را برچینند.

احیای توافق هسته‌ ای ایران مطابق با میل دولت جدید آمریکا - اسپوتنیک ایران, 1920, 26.02.2021
احیای توافق هسته‌ ای ایران مطابق با میل دولت جدید آمریکا

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در پاسخ به این سوال که وقتی گروسی به ایران آمد از شما خواست که پروتکل الحاقی را متوقف نکنید؟ افزود: خیر؛ اگر چنین می گفت که ما اصلا اجازه نمی دادیم به ایران سفر کند، قبل از اینکه به ایران بیاید خودش مصاحبه ای کرده بود. ما قبلا از طریق سفیر خود به آژانس اطلاع داده و اعلام کردیم که ما در پنجم اسفند اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می کنیم و شما آماده باشید و اقداماتی که باید خودتان با بازرسان خود صورت دهید، انجام دهید.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این بیانیه مشترک ایران و آژانس پشت پرده ای داشته است؟ گفت: خیر؛ ما این سه چهار ساعت چه بحث می کردیم؟ اگر پشت پرده ای بخواهد باشد پشت پرده آن همین است. ما اعلام کردیم پروتکل را متوقف می کنیم و گروسی هم اعلام کرد حق ایران را در اجرای قانون به رسمیت می شناسیم که ما نشستیم فکر کردیم و ایشان با دو نفر از مشاوران خود آمده بود و ما هم با دو سه نفر از دوستانمان بودیم و نشستیم و بحث کردیم تا به این جمع بندی رسیدیم که مرضی الطرفین بود.

معاون سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: تمام آن چیزی که در پروتکل الحاقی بود دسترسی هایش گرفته شده است. مثلا یکی از مواردی که در پروتکل الحاقی هست دسترسی های مکمل است آنها براساس پروتکل یک جایی را دیدند و می گویند دسترسی مکمل می خواهیم که جلوی آن را هم گرفتیم.

وی درباره اینکه قانون مجلس چقدر به سازمان انرژی اتمی در پیشبرد اهداف کمک می کند؟ بیان کرد: این قانون از منظر فنی بسیار فرصت خوبی بود. واقعا این را در دولت هم گفتم و اینکه این قانون یک فرصت طلایی برای ما ایجاد کرد. من مباحث سیاسی را کنار می گذارم. این قانون فرصتی را به ما داد و خداوند فرصتی پیش آورد و ما ظرف ۲۴ ساعت غنی سازی ۲۰ درصد را راه انداختیم.

صالحی اضافه کرد: ما الان می خواهیم ترمز بگیریم، نمی توانیم. قانون گفته ۱۲۰ کیلو در سال که می شود ماهانه ۱۰ کیلو تولید کنیم، ما هنوز یک ماه تمام نشده ۲۵ و ۲۶ کیلو تولید کردیم و پنج الی شش ماه دیگر به ۱۲۰ کیلو تولید می رسیم. نمی دانیم متوقف کنیم یا برویم جلو. جوانان ما و ظرفیت سازمان انرژی اتمی آنقدر زیاد است و عشق جوانان ما آنقدر زیاد است که شبانه روز با عشق کار می کنند.

Израильский премьер-министр Биньямин Нетаньяху  - اسپوتنیک ایران, 1920, 26.02.2021
گزارش و تحلیل
اسرائیل چاره ای جز تسلیم شدن در برابر برجام ندارد

وی گفت: در حال تولید هزار ماشین سانتریفیوژ IR6 هستیم آن هم بعد از حادثه نطنز.

صالحی در بخش دیگری از این گفت وگو با بیان اینکه مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای نسل جدید ما را زدند، خاطرنشان کرد: اما الحمدالله به کوری چشم کسانی که این کار خبیث را انجام دادند ما در عرض یک ماه ظرفیت خود را ظرفیت قابل قبولی برگرداندیم؛ حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد ظرفیتی که داشتیم و الان در حال تولید هستیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ادامه داد: ضمن اینکه داریم دل کوه را می شکافیم که تا اینها باشند بفهمند با ایران چنین برخوردی را نداشته باشند. الان داریم سالن های بزرگی را در دل کوه ایجاد و مصون سازی می کنیم.

علی اکبر صالحی گفت: قانون مجلس برای پیشبرد کار ما عالی بود.

وی گفت: از ۵۰ سال پیش که دکتر اعتماد شروع کرد ما یک راکتور داریم، ما الان در حال ساخت دو راکتور هستیم و سه چهار سال است ساخت آن را شروع کردیم. بزرگ ترین پروژه صنعتی کشور ماست.

معاون رئیس جمهور ایران افزود: الان ظرفیت غنی سازی ۶۰ درصد را هم داریم و قانون هم این اجازه را به ما داده و ظرفیت آن نیز الان موجود است و این هم از آن ۲۴ ساعتی ها است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره اینکه چرا آمریکا و اروپا از اجرای قانون مجلس نگران بودند؟ اظهار داشت: چون از موضع منطق قدرت و زور صحبت می کنند و از موضع قدرت منطق که صحبت نمی کنند. می گوید زور دارم و به همین خاطر هر کاری می خواهم انجام می دهم.

صالحی افزود: ۴۲ سال سعی کردند کمر ایران را به خاک بنشانند. توانستند؟ ما عزیزتر و قوی تر شدیم. بله به لحاظ اقتصادی مشکل داریم؛ ولی کشوری نیستیم که از پا درآمده باشیم. ما تمام آستانه های صنعت هسته ای را در اختیار داریم. یکی از تجهیزات بسیار حساس واکسن کووید-۱۹ سانتریفیوژهایی است که ۲۸ هزار دور در دقیقه باید بچرخد و ما برای آنها ساختیم.

معاون رئیس جمهور ایران درباره اینکه چرا آمریکا به دنبال این است که در فضایی خارج از برجام با ایران مذاکره کنند؟ بیان کرد: القا می کنند که ایران اهل مذاکره نیست. می خواهند در افکار عمومی به نحوی جا بیندازند که ایران اهل مذاکره نیست.

قطعنامه پیشنهادی تعدادی از جمهوریخواهان کنگره آمریکا: تحریم‌های ایران نباید لغو شود - اسپوتنیک ایران, 1920, 26.02.2021
قطعنامه پیشنهادی تعدادی از جمهوریخواهان کنگره آمریکا: تحریم‌های ایران نباید لغو شود

وی با بیان اینکه مذاکره شرایط خودش را دارد و آن شرایط را آیت الله خامنه ای تعیین می کنند، اظهار داشت: این نیست که ما اهل مذاکره نیستیم. ما مذاکره کردیم، ولی آن مذاکره ای که او مدنظر دارد از نظر ما مردود است. آن چیزی که ما مردود می دانیم، مذاکره ای است که طبق تعریف او القا می شود و ما برای عدم اعتمادمان دلیل داریم. از زمان کودتای ۲۸ مرداد تا جنگ تحمیلی و ... ما دلیل داریم.

صالحی اضافه کرد: این جنگ اراده هاست. او می خواهد ببیند اراده ما تا کجاست و ما باید قوی، محکم و منسجم در داخل پشت سر مقام معظم رهبری حرکت کنیم. ما با هم اختلاف داشته باشیم ولی در این مسائل باید ید واحده باشیم. یک فرمانده داشته باشیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با بیان اینکه علیرغم همه محدودیت ها، ایران سر پا است، گفت: من می خواهم این نوید را بدهم. درست است مشکلات داریم ولی شیب منحنی اقتصادی ما یکی دو ماه دیگر رو به بالا شده است و خودمان را با شرایط موجود تطبیق می دهیم و نزدیک قله هستیم و باید این نفس های آخر را بکشیم تا به قله برسیم و بعد از آن سرازیر می شویم.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала