طرح بایدن برای توقف فروش تسلیحات تهاجمی به عربستان

© AFP 2023 / Fayez Nureldineطرح بایدن برای توقف فروش تسلیحات تهاجمی به عربستان
طرح بایدن برای توقف فروش تسلیحات تهاجمی به عربستان - اسپوتنیک ایران  , 1920, 27.02.2021
Telegram
خبرگزاری رویترز گزارش داد به علت نگرانی های حقوق بشری، دولت جو بایدن رییس جمهوری آمریکا در حال بررسی لغو معاملات تسلیحاتی با عربستان سعودی است و فروش تجهیزات نظامی آینده را به سلاح های "دفاعی" محدود می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، رویترز بامداد شنبه به نقل از چهار نفر از منابع خود در دولت بایدن افزود، پس از توقف فروش نیم میلیارد دلاری تسلیحاتی به عربستان سعودی به دلیل نگرانی از تلفات در یمن در اوایل سال جاری، مقامات دولت بایدن در حال ارزیابی فروش تجهیزات به عربستان هستند تا ببینند کدام یک از آنان دفاعی هستند و سپس اجازه فروش آنان به سعودی داده شود.

بایدن تغییر سیاست های آمریکا نسبت به عربستان را اعلام کرد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 27.02.2021
بایدن تغییر سیاست های آمریکا نسبت به عربستان را اعلام کرد

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: تمرکز ما بر پایان دادن به درگیری در یمن است و همچنین باید اطمینان حاصل کنیم که عربستان سعودی همه چیز را برای دفاع از خاک خود و مردمش در اختیار دارد.

وی افزود: بایدن رییس جمهوری آمریکا متعهد شده است که به حمایت نظامی ایالات متحده از کارزار نظامی عربستان علیه حوثی ها پایان دهد.

سناتور دموکرات کریس مورفی در سخنرانی خود در شورای روابط خارجی گفت: ما باید به فروش تجهیزات نظامی به شرکای خود در خلیج فارس ادامه دهیم، اما باید مطمئن شویم که این تجهیزات واقعاً سلاح های دفاعی هستند.

مورفی رئیس کمیته فرعی کمیته روابط خارجی سنا در خاورمیانه گفت که فروش تجهیزاتی مانند هواپیماهای بدون سرنشین مسلح به امارات متحده عربی می تواند به یک مسابقه تسلیحاتی منطقه ای دامن بزند.

آنتونی بلینکن وزیر امورخارجه آمریکا نیز روز جمعه در نشست خبری که پس از دیدار مجازی با همتایان خود در کانادا و مکزیک انجام شد، از بازنگری این دولت به سعودی به ویژه درباره فروش تسلیحات سخن گفت و با اشاره به گزارش نقش بن سلمان در قتل خاشقچی اظهار کرد روابط واشنگتن با ریاض، فراتر از افراد است.

وی افزود: شما امروز گام‌های مهمی در ارزیابی دوباره روابط با سعودی ملاحظه کردید. نخست آنکه گزارش مربوط به قتل خاشقچی منتشر شد. ما این شفافیت را درباره نقش ولیعهد سعودی انجام دادیم که خود گزارش به تنهایی گویای آن است.

وزیر امورخارجه آمریکا ادامه داد: علاوه بر برخورد نسبت به گذشته، نگاهی به آینده برای جلوگیری از موارد مشابه بود. از این رو وزارت خزانه داری ایالات متحده احمد العسیری معاون سابق سرویس اطلاعاتی سعودی را به خاطر نقش مستقیم وی در قتل جمال خاشقچی تحریم کرد.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала