همتی خواستار واگذاری بازار ارز به بانک مرکزی ایران شد

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / همتی خواستار واگذاری بازار ارز به بانک مرکزی ایران شد
همتی خواستار واگذاری بازار ارز به بانک مرکزی ایران شد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 26.02.2021
Telegram
رئیس کل بانک مرکزی ایران در یادداشتی درخصوص سیاست‌های ارزی تاکید کرد که بازار ارز، یک بازار حساس و تخصصی است.

به گزارش اسپوتنیک، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در این یادداشت اینستاگرامی افزود: از نیمه سال ۹۷، بانک مرکزی سیاست ارزی خود را، بر مبنای صیانت از ذخایر خود و همزمان تامین منابع لازم برای واردات کالاهای اساسی و دارو قرارداد.

واکنش بانک مرکزی ایران به اظهارات اخیر واعظی در خصوص نرخ ارز - اسپوتنیک ایران  , 1920, 26.02.2021
واکنش بانک مرکزی ایران به اظهارات اخیر واعظی در خصوص نرخ ارز

او ادامه داد: در دوسال گذشته،این سیاست نشان داد که با موفقیت کشور را از میانه بزرگترین جنگ اقتصادی تاریخ به سلامت عبورداد. در این میان ، فشار زیادی، از ناحیه تحریم های ظالمانه و غیر انسانی بر مردم عزیزمان وارد شد، اما اینکه، بدون سیاستهای بانک مرکزی در این دوره، چه سرنوشتی در انتظار متغیرهای اصلی اقتصاد مانند نرخ ارز و تورم بود قابل تصور نیست.

همتی افزود: بانک مرکزی همچنان اعتقاد راسخ داردکه،نرخ ارز باید توسط سازوکار بازار و مستقل از سیاستهای مالی و بودجه ای تعیین شود و انتظار داردکه باتصحیح انتظارات و تخیله اثر شوکهای سیاسی،نرخ ارز درمسیر اصلاح توسط ساز و کار بازار قرار گیرد.

رئیس کل بانک مرکزی ایران ادامه داد: بارها گفته ام، تقویت ارزش پول ملی ، مهمترین دغدغه بانک مرکزی است و تا به حال نیز تمام تلاش خود را علیرغم برخی مرارتها، بکار بردم تا نیازهای بودجه ای دولت نتواند در این مسیر خدشه زیادی وارد کند.

وی تصریح کرد: بازار ارز ، یک بازار حساس و تخصصی است. در اولین جلسه حضور در هیات دولت قبل از انتصاب و در اولین جملات خود از آقای رئیس جمهوری و اعضای محترم دولت درخواست کردم که اگر به انتصاب اینجانب رأی می‌دهند، با این شرط همراه باشد که در خصوص مسائل ارزی، اعلام سیاست‌ها را به بانک مرکزی واگذار کنند و قطعاً این بهترین کمک مسؤلان محترم به بانک مرکزی و نیز ثبات در بازار های پول وارز است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала