دستیابی به دستاورد خوب در ابعاد دیپلماتیک و فنی بین ایران و آژانس

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 22.02.2021
Telegram
ایران در حال بررسی پیشنهاد حضور آمریکا در نشست ۱+۴ به صورت مهمان است.

به گزارش اسپوتنیک سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در نشست خبری روز 22 فوریه (دوشنبه) خود تاکید کرد که توافق انجام شده بین ایران و آژانس در چارچوب مصوبه مجلس است و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از فردا متوقف می شود.

وی افزود:« آن چه که به دست آمده یک دستاورد خوب در ابعاد دیپلماتیک و فنی بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی است. رفع تحریم ها مسیر بازگشت آمریکا به برجام است. آمریکا نه تنها از میز برجام خارج شده است بلکه از ساختمان برجام هم خارج شده است. در حال بررسی پیشنهاد هماهنگ کننده سیاست خارجی اروپا  در مورد حضور آمریکا به عنوان مهمان در نشست ایران و گروه  ۴+۱ هستیم.

پیشنهاد دو سال پیش ظریف  در مورد آزادی زندانیان ایرانی در آمریکا  در برابر  آزادی محکومان  آمریکایی  در ایران به قوت خود باقی است».

 تکذیب گفتگو میان ایران و آمریکا درباره زندانیان آمریکایی - اسپوتنیک ایران  , 1920, 21.02.2021
تکذیب گفتگو میان ایران و آمریکا درباره زندانیان آمریکایی

توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

هشتم ماه مه سال 2018 ، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند.  آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.

قطعنامه 2231 ، تصویب شده در سال 2015 ، شامل مکانیزمی برای تجدید خودکار تحریم های سازمان ملل علیه ایران در صورت عدم انجام تعهدات این کشور طبق برجام است. این مکانیسم از سال 2015 به مدت 10 سال اعتبار دارد. این قطعنامه پیش بینی می کند که اگر در این دوره هرگونه تخلف جدی از طرف ایران صورت بگیرد، کشور تنها در صورت تصویب قطعنامه مربوطه در شورای امنیت سازمان ملل قادر به جلوگیری از تمدید تحریم ها خواهد بود. اگر حداقل یکی از اعضای دائم شورای امنیت با تصویب چنین قطعنامه ای مخالفت کند، تحریم ها به طور خودکار ظرف 30 روز تمدید می شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала