عربستان می خواهد «طرف اصلی» در مذاکرات برجام شود

© Fotolia / Swisshippo / عربستان می خواهد «طرف اصلی» در مذاکرات برجام شود
عربستان می خواهد «طرف اصلی» در مذاکرات برجام شود  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 10.02.2021
Telegram
دولت عربستان سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد که در هرگونه مذاکرات بین‌المللی آینده درباره برنامه هسته‌ای ایران باید به عنوان «یک طرف اصلی» حضور داشته باشد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از العالم، هیئت دولت سعودی در نشست سه شنبه شب خود به ریاست ملک سلمان، بار دیگر فعالیت‌های تهران در منطقه را «تهدید آمیز» خواند و مدعی شد: «کشورهایی که بیشتر در معرض تهدیدات ایران قرار دارند، باید طرف اصلی در هرگونه مذاکرات بین المللی درباره توافق هسته‌ای با ایران باشند».

شرط توقف حملات  انصارالله به عربستان اعلام شد  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 10.02.2021
شرط توقف حملات انصارالله به عربستان اعلام شد

هیئت دولت عربستان در بیانیه خود، ایران را به انجام اقدامات تهدید آمیز در منطقه متهم کرد و و خواستار مداخله جامعه جهانی برای جلوگیری از این تهدیدات شده است.

پیشتر «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در مصاحبه با یک شبکه سعودی گفته بود که که عربستان نیز باید بخشی از هرگونه توافق با ایران باشد.

ماکرون در این خصوص اضافه کرد: «ما نباید اشتباهی که در سال 2015 مرتکب شدیم و کشورهای منطقه را در توافق با ایران در نظر نگرفتیم، دوباره مرتکب شویم.»

از سوی دیگر، «پیتر استانو» سخنگوی اتحادیه اروپا اظهارات رئیس‌جمهور فرانسه مبنی بر حضور عربستان در مذاکرات هسته‌ای با ایران را «موضع شخصی» خواند و تأکید کرد که اتحادیه اروپا به برجام کنونی پایبند است.

وی اضافه کرد: این اظهارات ماکرون ارتباطی با سیاست‌های مشترک اتحادیه اروپا ندارد و اتحادیه اروپا به‌عنوان میانجی اصلی مذاکرات برجام در سال 2015 کماکان قاطعانه تأکید دارد که این توافق باید زنده بماند و حفظ شود.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала