طراحی یک موضع واحد با اروپایی‌ها در باره برجام

© REUTERS / Jim Bourgکاخ سفید
کاخ سفید - اسپوتنیک ایران  , 1920, 04.02.2021
Telegram
ایالات متحده سعی می کند با اروپایی‌ها یک موضع واحد در خصوص معامله هسته‌ای با ایران را طراحی کند.

به گزارش اسپوتنیک با استناد به کنفرانس مطبوعاتی کوتاه مدت در کاخ سفید، جک سالیوان دستیار رئیس جمهور آمریکا در امور امنیت ملی روز 4 فوریه (پنج شنبه) اعلام کرد که ایالات متحده سعی می کند با اروپایی‌ها (آلمان، بریتانیا، فرانسه)یک موضع واحد در خصوص معامله هسته‌ای با ایران را طراحی کند.

وی گفت:« ما فعالانه با اتحادیه اروپا در حال تعامل هستیم به ویژه هم اکنون با سه عضو فرمات « 5 بعلاوه یک»- آلمان، بریتانیا و فرانسه. به عقیده من، این مشورت ها به شکلگیری جبهه واحد مرتبط با استراتژی ما منجر خواهد شد».

کاظم جلالی - اسپوتنیک ایران  , 1920, 04.02.2021
سفیر ایران در روسیه : آمریکا برای بازگشت به برجام باید تحریم های علیه ایران را لغو کند

توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

هشتم ماه مه سال 018 ، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند.  آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.

قطعنامه 2231، تصویب شده در سال 2015 ، شامل مکانیزمی برای تجدید خودکار تحریم های سازمان ملل علیه ایران در صورت عدم انجام تعهدات این کشور طبق برجام است. این مکانیسم از سال 2015 به مدت 10 سال اعتبار دارد. این قطعنامه پیش بینی می کند که اگر در این دوره هرگونه تخلف جدی از طرف ایران صورت بگیرد، کشور تنها در صورت تصویب قطعنامه مربوطه در شورای امنیت سازمان ملل قادر به جلوگیری از تمدید تحریم ها خواهد بود. اگر حداقل یکی از اعضای دائم شورای امنیت با تصویب چنین قطعنامه ای مخالفت کند، تحریم ها به طور خودکار ظرف 30 روز تمدید می شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала