دستور ترامپ مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از آلمان اجرا نخواهد شد

© AFP 2023 / Ralf Hirschberger / DPAدستور ترامپ مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از آلمان اجرا نخواهد شد
دستور ترامپ مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از آلمان اجرا نخواهد شد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 04.02.2021
Telegram
ارتش ایالات متحده دستور صادر شده توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین مبنی بر خروج بیش از یک چهارم نیروهای خود از آلمان را تعلیق کرد به این ترتیب ۱۲ هزار سرباز آمریکایی در آلمان می‌مانند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا ، این اقدام ترامپ به شدت جنجال‌برانگیز بود و به عنوان ادامه خصومت‌ورزی با این متحد کلیدی غربی آمریکا تلقی شد.

لغو این دستور به گونه‌ای غیرمنتظره توسط سرلشکر تاد والترز، فرمانده ارشد ناتو در اروپا اعلام شد. او گفت خروج ۱۲ هزار سرباز معلق خواهد شد تا لوید آستین، وزیر دفاع جدید ایالات متحده بتواند آن را دقیقا ارزیابی کرده و به رئیس جمهور جو بایدن گزارش دهد.

والترز هنگام صحبت در مقر این اتحادیه در شهر مونس بلژیک گفت: «در این لحظه تک تک آن تصمیمات معلق شده‌اند. آنها دوباره از اول تا آخر مورد بررسی قرار می‌گیرند. وزیر دفاع ایالات متحده در همین لحظه مشغول ارزیابی خیلی دقیق این موارد است و با رهبران نظامی و غیرنظامی مشورت‌هایی خواهد داشت. وقتی او تمام این مشورت‌ها را شنید و آنها را جمع کرد، نهایتا آن را به کاخ سفید خدمت رئیس جمهور خواهد برد تا او تصمیم نهایی را اتخاذ کند.»

پیشنهاد مرکل به اروپائیان: درباره دنیای بدون رهبری آمریکا فکر کنیم! - اسپوتنیک ایران  , 1920, 27.06.2020
پیشنهاد مرکل به اروپائیان: درباره دنیای بدون رهبری آمریکا فکر کنیم!

والترز با اعلام تعلیق خروج نیروها همچنین تاکید کرد «برنامه‌ها برای پیگیری طرح‌های سابق همگی تعلیق شدند تا وزیر دفاع و کابینه او بتوانند همه چیز را تا زمان در دست گرفتن قدرت، مورد ارزیابی قرار دهند. آنها می‌توانند نگاه جامعی به تمام اقدامات از ابتدا تا به آخر داشته باشند و ببینند چگونه هر یک از آنها بر قدرت بازدارندگی و امنیت ما اثر می گذارند. من می‌خواهم مطمئن شوم که به رهبران غیرنظامی خود زمان مناسب و کافی می‌دهیم تا با خیال راحت بتوانیم در کنار یکدیگر، به کارهای خود در آینده ادامه دهیم.»

ترامپ دلیل این تصمیم خود را تنبیه کردن آلمان به دلیل هزینه کردن کم این کشور در زمینه دفاع اعلام کرده بود ولی این اقدام عمدتا به عنوان ابراز خشم او علیه صدراعظم آنگلا مرکل دیده شد که در مسائل متعددی او را به چالش کشیده بود.

ادعا می‌شد تصمیم ترامپ بدون هرگونه مشورتی با اعضای ناتو گرفته شده است. همچنین گفته می‌شد این تصمیم در تضاد با نظر و تمایلات اشخاص برجسته پنتاگون و وزارت امور خارجه بود.

تصمیم ترامپ به خروج از آلمان یک هفته بعد از آن اعلام شد که او در تماس تلفنی با آنگلا مرکل در ماه ژوئن گذشته به مشکل برخورد؛ وقتی صدراعظم آلمان به او گفت که به دلیل شیوع ویروس کرونا در نشست گروه هفت که در ایالات متحده برگزار شد، شرکت نمی‌کند.

ترامپ بعدتر به اشتباه ادعا کرد آلمان سهم خود از هزینه‌های ناتو را پرداخت نمی‌کند و اعلام کرد:‌ «سربازان ما آنجا هستند تا از آلمان محافظت کنند، درست است؟ و آلمان باید هزینه آن را بپردازد ولی آلمان این هزینه را نمی‌پردازد. ما نمی‌خواهیم دیگر توسری‌خور باشیم. اکنون ۲۵ سال است که از ایالات متحده سوء استفاده می‌شود، چه در زمینه تجارت و چه در امور نظامی. بنابراین ما نیروهای خود را در این کشور کاهش می‌دهیم، چون آنها هزینه این کار را نمی‌پردازند.»

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала