اسلامی: مکالمات خلبان ترکیش ایرلاینز بررسی می شود

© Sputnik / اسلامی: مکالمات خلبان ترکیش ایرلاینز بررسی می شود
اسلامی: مکالمات خلبان ترکیش ایرلاینز بررسی می شود - اسپوتنیک ایران  , 1920, 02.02.2021
Telegram
وزیر راه و شهرسازی ایران دستور پیگیری در رابطه با فرود نیامدن هواپیمای ترکیه ای در فرودگاه امام خمینی و رفتن خلبان این پرواز خارجی به سمت باکو و ننشستن او در یکی از فرودگاه های ایران داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، بامداد شنبه هفته جاری شایعاتی در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر اینکه همزمان با شنیده شدن آژیر در تهران هواپیمای ترکیش ‌ایرلاینز در فرودگاه امام خمینی سقوط کرده است و در پی آن شایعات دیگری در شبکه‌های اجتماعی پر شد اما دقایقی بعد همه این شایعات تکذیب شده و فرود نیامدن هواپیمای ترکیه ای به دلیل آب و هوای نامساعد در فرودگاه امام خمینی جای آن را گرفت.

شرایط نامساعد جوی پرواز ترکیش ایر را بجای تهران در باکو نشاند - اسپوتنیک ایران  , 1920, 30.01.2021
شرایط نامساعد جوی پرواز ترکیش ایر را بجای تهران در باکو نشاند

در ادامه اما رفتن خلبان این پرواز خارجی به سمت باکو و ننشستن او در یکی از فرودگاه های ایران محل ابهام و سوال شد که البته به گفته تورج دهقان زنگنه رئیس سازمان هواپیمایی ایران این رفتار خلبان تخلف نبوده و او بر اساس طرح پروازی اعلام شده اش باکو را به عنوان فرودگاه جایگزین انتخاب کرده است.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی ایران گفت: به سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کردیم تا مکالمات خلبان را با برج مراقبت را بررسی کند و از نماینده ترکیش ایرلاینز راجع به این رفتار خلبان توضیح بخواهد چرا که این پرواز در ایران انجام شده و می توانست فرودگاه جایگزین خلبان فرودگاه اصفهان باشد.

وی افزود: مهمتر از این مسئله این است که همزمان با ننشستن هواپیمای ترکیه ای در فرودگاه امام خمینی، هواپیمای ایران ایر در همین فرودگاه به زمین می‌نشیند و دید باند فرودگاه نیز در آن زمان ۵۰۰۰ متر بوده است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: از سوی دیگر برج مراقبت نیز به خلبان دسترسی داده که در باند می تواند فرود بیاید اما اینکه خلبان با قوانین ایران در این زمینه آشنایی نداشته است و حاشیه‌هایی که پیرامون آن در فضای مجازی و رسانه ‌ها و تلویزیون ‌های خارجی توسط دشمن راه افتاده است، باید اینها بررسی شود و ترکیش ایرلاینز در این رابطه توضیح بخواهد.

اسلامی تاکید کرد: که بر اساس قانون خلبان اختیار دارد و می تواند تصمیم بگیرد که کدام فرودگاه را به عنوان فرودگاه جایگزین یا کمکی انتخاب کند اما حادثه یا شرایط خاص و غیر عادی در ایران نبوده است و بنابراین باید بابت انجام این نوع اقدام و تصمیم گیری ‌اش توضیح بدهد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала