ارتش میانمار تمامی قانونگذاران را حبس خانگی کرد

© REUTERS / ATHIT PERAWONGMETHAارتش میانمار تمامی قانونگذاران را حبس خانگی کرد
ارتش میانمار تمامی قانونگذاران را حبس خانگی کرد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 02.02.2021
Telegram
گروهی از قانونگذاران که از سراسر کشور برای شرکت در جلسه افتتاحیه پارلمان در پایتخت حضور داشتند توسط ارتش دستگیر شده‌اند.

به گزارش اسپوتنیک به به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، یکی از این قانونگذاران میانمار اذعان داشت: به همراه ۴۰۰ تن دیگر از اعضای پارلمان توانسته ‌ایم با شخصی خارج از مجتمع مسکونی مخصوص اعضای پارلمان صحبت کرده و از طریق تلفن با خویشاوندان گفتگویی داشته باشیم اما هنوز به ما اجازه خروج از این مجتمع داده نشده است.

وضعیت میانمار پس از کودتا - اسپوتنیک ایران  , 1920, 02.02.2021
وضعیت میانمار پس از کودتا

وی ادامه داد: پلیس در داخل مجتمع است و سربازان در محوطه کشیک می‌دهند.این قانونگذاران همچنین گفت، سیاستمداران که اعضای حزب لیگ ملی برای دموکراسی آنگ سان سوچی رهبر دوفاکتوی میانمار را نیز تشکیل می‌دهند به همراه احزاب کوچکتر دیگر تمام شب را به دلیل نگرانی از اینکه چه اتفاقی می‌افتد، بی خوابی کشیده‌اند.

این کودتای نظامی علیه دولت دموکراتیک میانمار صبح روز دوشنبه و در حالی رخ داد که قانونگذاران از سراسر کشور در پایتخت و برای افتتاح جلسه جدید پارلمان جمع شده بودند.

همچنین چند روز پیش از وقوع کودتا، این نگرانی از وقوع آن احساس شده بود.

ارتش گفته که این کودتا به این دلیل ضرورت داشته که دولت نتوانسته به ادعای ارتش مبنی بر مقابله با تقلب در انتخابات نوامبر ۲۰۲۰ جامه عمل بپوشاند و آن را رسیدگی کند. در این انتخابات، حزب رهبر دوفاکتوی میانمار توانست اکثریت کرسی‌های پارلمانی را کسب کند.

همچنین یکی دیگر از مواردی که ارتش به آن اشاره کرده،‌ اجازه دولت برای برگزاری انتخابات با وجود پاندمی کرونا بوده است.

این کودتا یک پسرفت جدی برای میانمار به شمار می ‌رود چون به تازگی و در چند سال گذشته این کشور از حکومت خونتا خارج شده بود.

حال نیز، این آزمونی دیگر برای جامعه بین‌الملل است که پس از روی کار آمدن آنگ سان سوچی به عنوان یک رهبر مدنی در میانمار اکثر تحریم‌های این کشور را لغو کرده بود اما حالا با بازگشت مجدد ارتش به صحنه سیاست در این کشور آسیایی، احتمال بازگشت تحریم‌ها وجود دارد.

کودتای نظامی در میانمار - اسپوتنیک ایران  , 1920, 01.02.2021
کودتای نظامی در میانمار

امروز نیز اکثر خیابان‌های پایتخت میانمار ساکت تر از همیشه است اما تاکسی‌ها و اتوبوس‌ها همچنان کار می ‌کنند و نشانه‌ای از تدابیر شدید امنیتی نیست.

روزنامه انگلیسی زبان میانمار تایمز با تیتر وضعیت فوق‌العاده چاپ شده و سایر روزنامه‌های دولتی نیز در صفحات نخست خود تصاویری از نشست روز دوشتبه شورای امنیت و دفاع ملی را چاپ کرده‌اند که در آن، مینت سو، سرپرست تعیین شده دولت و مین آنگ هلیان، از مقام‌های ارتش به همراه سایر مقام‌های نظامی حضور دارند.

در همین حال، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل نیز این تحولات در میانمار را یک ضربه جدی بر اصلاحات دموکراتیک در این کشور دانست و شورای امنیت سازمان ملل نیز قرار است احتمالا امروز بابت این اقدامات نظامی در این کشور آسیای جلسه فوق‌العاده تشکیل دهد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا نیز اقدامات نظامی در میانمار را یک تهاجم واضح و مستقیم بر انتقال این کشور به سمت دموکراسی و اجرای قانون دانست و گفت: واشنگتن در احیای تحریم‌ها علیه این کشور تردیدی نمی‌کند. آمریکا هر جایی که دموکراسی در معرض خطر باشد، در کنار آن قرار می‌گیرد.

چاک شومر رهبر اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا، نیز با اشاره به تحولات اخیر در میانمار گفت، دولت آمریکا باید به صورت سازنده و با یک روش دو حزبی درباره انجام بهترین کار در قبال میانمار اقدام کرده و از منافعش در این کشور حفاظت و به مردم این کشور کمک کند.

وی ادامه داد: امیدوارم بتوانیم با هم بهترین گزینه را برای حفاظت از جان مردم میانمار و منافع آمریکا انتخاب کنیم. دولت بایدن در حال ارائه جلسات توجیهی در مورد وضعیت میانمار به نمایندگان مجلس است. کنگره نیز آماده همکاری با دولت برای حل این وضعیت جدید است.

باربارا وودوارد سفیر انگلیس در سازمان ملل نیز گفت: دولت لندن سفیر میانمار را برای صحبت درباره نگرانی‌های دولت انگلیس مربوط به کودتای نظامی در میانمار احضار کرده است. معاون من در سازمان ملل گفتگویی مفید با سفیر میانمار در سازمان ملل داشته است.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس نیز این کودتا و بازداشت مقام‌های مدنی میانمار را محکوم کرد و از ارتش این کشور خواست تا به آرای مردمی احترام بگذارد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала