گزارش و تحلیل

حمایت یونسکو از طرح توسعه ی نوآوری ها و فناوری ها در ایران

© AFP 2022 / Loic Venanceحمایت یونسکو از طرح توسعه ی نوآوری ها و فناوری ها در ایران
حمایت یونسکو از طرح توسعه ی نوآوری ها و فناوری ها در ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 01.02.2021
Telegram
 نشستی در تهران با حضور مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه معدن معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و معاونان، مشاوران و مدیران این طرح، نماینده وزارت امور خارجه و مسئول گروه علوم طبیعی در دفتر یونسکو تهران برگزار شد که در آن سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو به صورت مجازی حضور داشت.

اسپ.تنیک - دکتر کامبیز مهدیزاده در این جلسه همکاری دفتر یونسکو در تهران با طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه معدن را پر اهمیت ارزیابی کرده و تاکید کرد:  ما در این طرح با هدف توسعه فناوری ها و نوآوری های حوزه زمین شناسی و معدن آماده ایم در قالب بازوی مشورتی فناوری علوم زمین یونسکو همکاری داشته باشیم.

یونسکو آماده است در حوزه گردشگری با ایران همکاری کند - اسپوتنیک ایران, 1920, 06.07.2020
یونسکو آماده است در حوزه گردشگری با ایران همکاری کند

در این جلسه موضوعات و نکات متعددی مورد بحث و بررسی قرار گرفت که به شرح زیر است:

توسعه علم زمین شناسی پزشکی

یکی از محور های مورد بحث در جلسه، توسعه علم زمین شناسی پزشکی با توجه به اهمیت این حوزه برای کشور بود؛ همچنین توسعه زیست بوم نوآوری­ها و فناوری­های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی موضوع دیگری بود که مورد بحث قرار گرفت.

یکی دیگر از محور های این جلسه پیشنهاد طرح توسعه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی برای تاسیس و ایجاد کرسی«فناوری‌ ها و نوآوری­های زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی» بود که با استقبال یونسکو مواجه شد و قرار شد در اسرع وقت نسبت به ایجاد آن اقدام عملی صورت گیرد. این محور پیرو تهیه و ساخت مستند «رخساره زمین» و اولین قسمت آن «هرمز، جزیره رنگ ها» بود که در راستای معرفی میراث زمین شناختی ایران با تاکید بر جزیره هرمز، ایجاد اشتغال پایدار در این جزیره و جلوگیری از خام فروشی، انجام شده است.

سوتان سوتکوفسکی سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران با استقبال از طرح ها و پیشنهادات طرح توسعه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی گفت: کلیه موضوعات مطرح شده از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قابلیت لحاظ شدن در برنامه های کاری 2022-2024 یونسکو را دارد.

سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران ضمن اظهار علاقه خود نسبت به این برنامه ها با توجه به تمرکز طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی بر ژئوتوریسم، اشاره کرد: یونسکو بخشی از برنامه کلان «حمایت از میراث فرهنگی» است که توسط اتحادیه اروپا راه اندازی شده و هدف آن توسعه پایدار صنعت گردشگری و توسعه برنامه های کارآفرینی محلی در حوزه گردشگری است.

وی تاکید کرد: طرح توسعه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی می تواند در طراحی و برنامه ریزی استراتژی های جدید گردشگری ایران مشارکت کرده و مباحث ژئوتوریسم را دنبال کند.

سوتکوفسکی همچنین پیشنهاد کرد که طرح توسعه معدن برای توسعه فناورانه حوزه زمین شناسی، به عضویت کمیته ملی علوم زمین و ژئوپارک های یونسکو درآید و با این کمیته همکاری کند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала