تلاش اسرائیل و امارات در تحریک دولت بایدن علیه لبنان و حزب ‌الله

© AP Photo / Mohammed Zaatariتلاش اسرائیل و امارات در تحریک دولت بایدن علیه لبنان و حزب ‌الله
تلاش اسرائیل و امارات در تحریک دولت بایدن علیه لبنان و حزب ‌الله - اسپوتنیک ایران
Telegram

به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه الاخبار، در سایه شرایط آشفته و پریشانی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و اسرائیل پس از شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده و در آستانه برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا، برخی از این کشورها در کنار اسرائیل، کمپین خود را برای تحت فشار قرار دادن دولت دموکرات آمریکا جهت ادامه سیاست‌ های دولت قبلی در راستای منافع اسرائیل و سازشکاران عرب آغاز کرده‌ اند.

قراردادی تازه میان امارات و اسرائیل فاش شد - اسپوتنیک ایران
قراردادی تازه میان امارات و اسرائیل فاش شد

در میان این کمپین ‌ها در گزارشی که توسط موسسه موسوم به «دفاع از دموکراسی» تهیه شده نام لبنان و حزب ‌الله آمده است که در آن تاکید شده باید طبق سیاست‌ های دولت ترامپ با این دو طرف برخورد شود. جالب توجه است که ۱۵۲ صفحه از این گزارش به لبنان و حزب ‌الله اختصاص داده شده و البته توجه به پرونده لبنان و پرداختن به موضوع آن در این بعد گسترده نکته عجیبی نیست؛ به ویژه اینکه مدیریت این کمپین یا موسسه موسوم به دفاع از دموکراسی تحت نظارت سازمان ایپک است که لابی اسرائیل را در آمریکا هدایت می‌ کند.

این موسسه همچنین در ارتباط با وزارت امور استراتژیک اسرائیل فعالیت کرده و تحقیقات آن متمرکز بر مسائل خاورمیانه است که در راستای منافع اسرائیل به آنها می ‌پردازد. همچنین گفته می‌ شود که این موسسه روابط صمیمی با یوسف العتیبه سفیر امارات متحده عربی در آمریکا دارد.

اما موسسه مذکور درباره لبنان چندین توصیه به دولت جدید آمریکا کرده که در چارچوب جنگ علیه حزب ‌الله قرار می ‌گیرد و بارزترین آنها به این شکل است:

-عدم تعامل با دولتی که حزب ‌الله در آن مشارکت و یا نفوذ دارد.

-تشدید فشارها بر حزب ‌الله .

-تهیه پیش نویس تحریم‌ های جدید علیه لبنان که علاوه بر شخصیت ‌های وابسته به حزب ‌الله سایر سیاستمداران لبنانی را نیز شامل شود.

-ادامه فشار بر اتحادیه اروپا با هدف اینکه همه کشورهای اروپایی حزب ‌الله را به عنوان یک گروه تروریستی قلمداد کنند.

-عدم اجازه به هیچ یک از جناح‌ های وابسته به حزب الله برای دریافت مجوز فعالیت در اروپا.

-عدم ارائه هیچگونه کمک برای بازسازی لبنان در صورت وجود دولتی که حزب ‌الله در آن حضور داشته باشد.

-تعلیق همه کمک‌ ها به ارتش لبنان به دلیل همکاری آن با حزب ‌الله.

-عدم تجدید ماموریت نیروهای یونیفل (نیروهای موسوم به حافظ صلح سازمان ملل مستقر در لبنان) که قادر به جلوگیری از نفوذ حزب ‌الله در جنوب لبنان نیستند.

اخیرا واشنگتن مذاکرات غیر مستقیم میان لبنان و اسرائیل درباره ترسیم مرزهای دریایی را به دلیل پایبندی لبنان به همه حقوق خود متوقف و اعلام کرد که مزارع شبعا متعلق به لبنان نیست و جزئی از ارتفاعات جولان اشغالی است که باید تحت حاکمیت اسرائیل باشد!

از سوی دیگر موسسه مذکور در گزارش خود به دولت جو بایدن تاکید کرده که سیستم بانکی لبنان را به شکل گسترده مورد هدف قرار داده و هجمه آمریکا کل بخش بانکی لبنان را دربر بگیرد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала