ناوبندر مکران در رزمایش دریایی اقتدار به نیروی دریایی ارتش ملحق شد + عکس و ویدئو

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / ناوبندر مکران در رزمایش دریایی اقتدار به نیروی دریایی ارتش ملحق شد
ناوبندر مکران در رزمایش دریایی اقتدار به نیروی دریایی ارتش ملحق شد - اسپوتنیک ایران
Telegram
بزرگترین شناور نظامی کشور با حضور رئیس ستادکل نیروهای مسلح و فرمانده کل ارتش با بهره برداری عملیاتی در رزمایش دریایی اقتدار به ناوگان نیروی دریایی راهبردی ارتش پیوست.

به گزارش روابط عمومی ارتش، صبح امروز و با حضور سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح، امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش و امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش ناوبندر مکران با بهره برداری عملیاتی در رزمایش دریایی اقتدار به ناوگان نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران پیوست.

ماموریت ناوبندر مکران برای برقراری امنیت دریایی در منطقه راس الحد، خلیج عدن، دریای سرخ و تنگه باب المندب خواهد بود که به این مناطق اعزام خواهد شد.

اعزام کشتی های نیروی دریایی ارتش ایران به ایتالیا - اسپوتنیک ایران
اعزام کشتی های نیروی دریایی ارتش ایران به ایتالیا

بر اساس این گزارش، ناوبندر مکران، یک جزیره متحرک 121 هزار تنی است که نیروی دریایی ارتش آن را با تغییر کاربری به یکی از بزرگترین ناوبندر های بالگردبر تبدیل کرده است که وظیفه پشتیبانی از ناوگروه های رزمی نیروی دریایی ارتش در آبهای بین المللی و دور دست به ویژه منطقه شمال اقیانوس هند، تنگه باب المندب و دریای سرخ را برعهده دارد.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от نیروی دریایی ارتش (@nedajamedia_ir)

مکران در حقیقت حاصل تغییر کاربری یکی از شناورهای تجاری کشور است که متخصصان نیروی دریایی ارتش تنها در مدت شش ماه  و با صرف 72 هزار نفر ساعت کار مداوم و با ایجاد عرشه بالگرد 950 تنی با مساحت 3200 متر مربع روی آن، این شناور را تبدیل به یک ناو پشتیبان تمام عیار کنند.

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от نیروی دریایی ارتش (@nedajamedia_ir)

این ناو توانایی حمل 82 هزار تن انواع نیازمندی های پشتیبانی یگان های شناور رزمی را داشته و قادر است بدون ارتباط با ساحل یک هزار شبانه روز دریانوردی کند.

مکران با توانایی حمل همزمان 5 فروند بالگرد در واقع می تواند به صورت یک پایگاه متحرک هوادریا عمل کرده و با بهره گیری ازبالگردهای مین روب، ضد زیردریایی و رزم سطحی از عملیات های  نیروهای ویژه و همچنین عملیات های موشکی، پشتیبانی کند.

ظرفیت حمل یک گردان تکاور دریایی برای انجام عملیات در دریاهای دوردست با استفاده از شناورهای تندرو و زیردریایی های مرطوب،  بالگردهای مستقر در عرشه پرواز از جمله دیگر قابلیت های ناوبندر مکران است.

نقش ایران در سازمان بین‌المللی دریانوردی - اسپوتنیک ایران
نقش ایران در سازمان بین‌المللی دریانوردی

این ناو با تجهیز به انواع سامانه های به روز جمع آوری اطلاعات می تواند در نقش یک ناو اطلاعاتی به اجرای ماموریت پرداخته و هرگونه اطلاعات را جمع آوری، پردازش و تحلیل کرده و از کیلومتر ها دورتر در اختیار مراکز فرماندهی و کنترل در ساحل قرار دهد.

مکران به عنوان یک پایگاه اطلاعاتی دورایستا و ایستگاه کنترل و هدایت پهپاد جهت پرواز در عمق مورد بهره برداری قرار می گیرد.

این ناوبندر با 228 متر طول، 21.5 متر ارتفاع و 42 متر عرض بزرگترین شناور نظامی ایران است که قادر است با سرعت 15 گره دریایی دریانوردی کند.

 مکران همچنین به عنوان یک بندر شناور توانایی ارائه خدمات فنی و طبقات دهگانه آمادی شامل آب، سوخت، مهمات و ... را دارد.

 با توجه به شرایط خاص حاصل از شیوع بیماری کرونا و  محدودیت های حاصل از این بیماری برای حضور ناو گروه های نداجا در بنادر سایر کشورها و لزوم پشتیبانی مداوم از آنها، فاز اول این ناوبندر که شامل تغییر کاربری یک شناور تجاری و تبدیل آن به یک ناو پشتیبان بود، ظرف مدت 6 ماه انجام شده است و فاز دوم تجهیز این ناو به انواع تسلیحات آفندی و پدافندی سال آینده صورت خواهد گرفت.

همچنین در فاز دوم عملیات فنی این شناور یک مجموعه بیمارستانی در آن ایجاد خواهد شد که قادر به ارائه تمامی خدمات بیمارستانی خواهد بود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала