رقم ارز تخصیص یافته برای خرید واکسن کرونا اعلام شد

© Sputnik / Pouya Mamaghani عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران
عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
همتی: ۲۰۰ میلیون یورو برای خرید واکسن کرونا اختصاص یافته است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «تسنیم»، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که ۲۰۰ میلیون یورو برای خرید واکسن کرونا اختصاص یافته است.

وی در ادامه گفت:« تمام تلاش مان را با همکاری وزارت بهداشت برای تامین واکسن ادامه می دهیم و وزارت بهداشت تلاش خوبی کرده برای عقد قرارداد با کارگزار سازمان بهداشت جهانی که بتوانیم نزدیک 16.8 میلیون دز واکسن بگیریم.

الان ۷ میلیارد دلار پول ما در کره سپرده است و از ما مطالبه می کنند که هزینه نگهداری پول را بگیرند و این زشتی کار دولت کره است. اینکه قبلا انجام نشده به این دلیل بود که فکر می کردیم از منابعی که در کره داریم بتوانیم تامین کنیم و برای همین نیز سازمان بهداشت جهانی و کارگزار مربوطه به آن از دولت آمریکا مجوز گرفته بود که از طریق کره پرداخت شود.

واکسن روسی در برابر ویروس جهش یافته کرونا موثر است - اسپوتنیک ایران
واکسن روسی در برابر ویروس جهش یافته کرونا موثر است

ما فکر می کردیم کره این کار را می کند ولی در آخرین لحظه گفتند شما تعهد بدهید که فرایند را قبول دارید چرا ما قبول نکردیم چون باید 180 میلیون یورو را منتقل می کردیم از طریق بانک جی پی مورگان آمریکا و تبدیل به دلار می شد و از آنجا به اروپا و بانک سوییسی منتقل می شد.

ما تجربه داریم و دادگاه های آمریکا متاسفانه احکامی را ناعادلانه علیه اموال ایران گرفته اند و تاکنون نیز 2 میلیارد دلاراز اموال بانک مرکزی را به ناحق برداشت کردند و برای همین از این طریق نتوانستیم و ریکس بود که ممکن بود پول مردم ایران را برداشت کنند.

اگر کره تضمین می کرد که پول برسد به دست سوییسی ها که تضمین ندادند و برای همین منظور ما مسیر دیگری را شروع کردیم که طی 10 روز گذشته دوباره تلاش کردیم و امروز به نتیجه رسیدیم. ما از طریق 3 بانک شروع کردیم و یک بانک ترکیه ای، یکی اروپایی و دیگری از شعب بانک های فعال خودمان در امور بین الملل بود که توانست از اوفک مجوز بگیرد.

قبلا هم چند بار مطرح شده که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که ما مجوز کلی را گرفته ایم، بله مجوز کلی گرفته بودند ولی هر بار ما می خواستیم به حساب کارگزار سازمان بهداشت جهانی در سوییس و بانک یو بی اس پول بریزیم می گفتند هر مرحله بروید مجوز جداگانه بگیرید.

کره شمالی   - اسپوتنیک ایران
رسانه‌ها: کره شمالی واکسن کرونای روسی را خرید

بعضی ها نادانسته و یا مغرضانه تلاش می کنند که اقدامات غیرانسانی آمریکا را تطهیر کنند. من سوال می کنم آمریکا که می گوید مجوز خرید دارو را داده، نفت را که کامل تحریم کرده، پول های بانک مرکزی را در همه جای دنیا تحریم کرده، پتروشیمی و فولاد ما را که تحریم کرده و اگر واقعا تحریم نکرده منابع را ما از کجا باید تامین کنیم و اینها را بخریم؟

ما از اول سال تاکنون 2.7 میلیارد دلار دارو خریدیم ولی با روش های مختلف و جابجایی و با دور زدن بوده است. همه بانک ها را تحریم کردند و این یک مورد خاص نیز تحت فشار افکار عمومی جهان قبول کردند.

تکیه ما بر این است که تولید داخل را همزمان دنبال کنیم. اولا دستور دادم که اولویت یک بگذارند تامین ارز و منابع مورد نیاز خط تولید واکسن و هر چقدر که منابع مورد نیاز باشد بلافاصه تامین ارز می شود. ما نمی توانیم چون تولید داخلی می شود به خرید بین المللی بی توجه باشیم و ما خریدمان را انجام می دهیم و 200 میلیون یورو برای 16.8 میلیون دز واکسن تخصیص دادیم و محدودیتی در این زمینه نداریم».

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала