گزارش و تحلیل

ایجاد پایگاه دائمی در قطب جنوب عمق استراتژیک ایران را افزایش میدهد

© REUTERS / Pauline Askinایجاد پایگاه دائمی در قطب جنوب عمق استراتژیک ایران را افزایش میدهد
ایجاد پایگاه دائمی در قطب جنوب عمق استراتژیک ایران را افزایش میدهد - اسپوتنیک ایران
Telegram
آیا ایران به سمت ایجاد پایگاهی دائمی در قطب جنوب خواهد رفت؟

اسپوتنیک - امروز کشور های دنیا در تلاش‌ اند تا از منابع سرشار در قاره های دیگر و دریا ها بهره ببرند و اکنون آینده جهان در قطب جنوب تعریف می‌شود.

آقای دکترکامبیز مهدی زاده مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این زمینه به خبرنگار اسپوتنیک در تهران گفت:

 سالهاست در انتظاریم که بودجه ای برای تاسیس پایگاه دائمی جمهوری اسلامی ایران در قطب جنوب تعلق بگیرد ولی انگار برخی از مسئولان به خواب زمستانی رفته اند و نمی‌خواهند از خواب بیدار شوند.

 همانطور که دستیابی به دانش فضایی یا دستیابی به فناوری‌ های هسته ای و نظامی می‌ تواند در تقویت اعتماد به نفس ملی اثر گذار باشد، ایجاد پایگاه دائمی در قاره یخ زده جنوبگان نیز می‌تواند به عمق استراتژیک ایران کمک کند.

پیدایش تهدیدی در سواحل قطب جنوب برای تمام بشریت - اسپوتنیک ایران
پیدایش تهدیدی در سواحل قطب جنوب برای تمام بشریت

وی ضمن تاکید بر این مهم که امروز حدود 70 مرکز فعال پژوهشی در قطب جنوب وجود دارد بیان کرد:

 با برگزاری همایش و نمایش نمی‌ توان در این عرصه خودنمایی کرد. طرح توسعه نوآوری‌ ها و فناوری‌ های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی آماده است با همکاری با پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و همچنین سازمان زمین شناسی که جای خالی آن در کمک به راهبری این طرح احساس می‌ شود گامی عملیاتی در این حوزه بردارد.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین تاکید کرد:

قاره جنوبگان با وسعت 14 میلیون و ششصد هزار کیلومتر مربع بیش از هشت و نیم برابر مساحت ایران است؛ تقریبا 70 درصد منابع آب شیرین جهان در قطب جنوب وجود دارد و این در حالی است که این ناحیه سردترین منطقه جهان است و دمای آن به منفی 90 درجه هم می ‌رسد. اکنون حدود 30 کشور از جمله آمریکا، روسیه، شیلی، فرانسه، آرژانتین، هند، پاکستان و برزیل در جنوبگان ایستگاه تحقیقاتی دارند که روسیه با 10 ایستگاه بیشترین ایستگاه را داراست. می ‌توان جلوی خرج های اضافه را گرفت و برای تامین اعتبار ایجاد مرکز تحقیقاتی در قطب جنوب قدم برداشت.

آقای دکتر کامبیز مهدی زاده با بیان این نکته که در سال 1378 یک محقق ایرانی به همراه محققان روسی و هندی به جنوبگان اعزام شد، افزود:

 از این تاریخ اعلام شده دیگر هیچ اعزامی صورت نگرفته. تنها عضو رسمی کمیته علمی تحقیقات جنوبگان SCAR شدن و یا راه اندازی مرکز ملی تحقیقات جنوبگان NCAR در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی کافی نیست و این بخشی از قدم اول است. محققین کشور بدون هزینه و سرمایه گذاری نمی توانند پیشرفت کنند و باید برای علم هزینه کنیم.

وی همچنین اظهار داشت:

 باید به سمتی برویم که بالاترین مقام های عالی کشور از این پروژه حمایت حداکثری و عملی انجام دهند. با توجه به  این که بیش از چندین نوع ماده معدنی نظیر طلا، مولیبدن، مس، نقره و تیتانیونم، توریم و .... وجود دارد و این عناصر دارای اهمیت اقتصادی و راهبردی هستند و نقش مهمی در آینده اقتصادی جهان بازی خواهد کرد. به همین سبب اهمیت ایجاد این پایگاه دائمی دو چندان می شود.

پایگاه روسیه در قطب جنوب ماه - اسپوتنیک ایران
پایگاه روسیه در قطب جنوب ماه

 مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه اکنون 52 کشور عضو معاهده جنوبگان هستند که از بین آنها حدود 30 کشور در قطب جنوب پایگاه تحقیقاتی دارند. تشریح کرد:

 سال هاست که قرار است در 6 مرحله در مدت 5 سال، کار تاسیس اولین پایگاه دائمی ایران در قطب جنوب با هزینه ای حدود 300 میلیارد تومان آغاز شود. که تا به امروز در حد حرف باقی مانده.

اگر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به تنهایی از تامین منابع مالی عاجز است که شواهد این را نشان می‌دهد، آماده ایم در بحث های فناوری و نوآوری برای راه اندازی پایگاه قطب جنوب همکاری داشته باشیم. پیشنهاد می کنم وزارت صمت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم کارگروهی مشترک جهت راه اندازی عملیاتی این پروژه ملی ایجاد کند.

مهدی زاده با بیان اینکه متاسفانه عدم آشنایی بسیاری از نهاد های مذکور مبنی بر اهمیت ایجاد پایگاه در قطب جنوب باعث شده است که به سمت عقب حرکت کنیم، گفت:

امروز اکثر کشور های جهان و سازمان فضایی ناسا از این ناحیه برای تشابه سازی با وضعیت مریخ و مطالعات زمین شناسی و شبیه سازی زندگی بر روی مریخ بهره میگیرد. همچنین مطالعات زیادی در رابطه با منابع هیدروکربنی در جنوبگان در تحقیقات پژوهشگران ایالات متحده گزارش شده و از وجود دهها میلیارد بشکه نفت خام در این منطقه خبر دادند. نروژ، آلمان، ژاپن و فرانسه در طی این سال ها مناطقی را برای مطالعه و اکتشاف انتخاب کرده اند و ما همچنان منتظر اختصاص بودجه هستیم باید پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران در قطب جنوب به اهتزاز درآید و یک روز تاخیر در این زمینه یعنی عقب افتادن از دریای مواد معدنی و نفتی و به عقب راندن کشور.

وی، حضور در منطقه جنوبگان دارای اهمیت حقوقی و سیاسی و بین المللی دانسته و تاکید کرد:

 تا قبل از قرن بیستم این ناحیه اهمیتی در سیاست بین الملل نداشت ولی امروز کشور های دنیا در تلاش اند برای منابع سرشار در قاره و دریا های اطراف بهره ببرند و آینده جهان در قطب جنوب تعریف خواهد شد.

جنوبگان یکی از حوزه های اصلی زمین شناسی است نمونه هایی نظیر دیرینه شناسی، آتشفشان شناسی، سنگ شناسی و ژئوفیزیک و هم چنین یخچال شناسی از دیگر حوزه های علوم زمین هستند که در این منطقه حائز اهمیت اند. جنوبگان یک آزمایشگاه طبیعی جهت انجام مطالعات علمی زمین شناسی و زیست محیطی است و با مطالعات مغزه های یخی به دست آمده از این قاره میتوان به عنوان یک مخزن ارزشمند اطلاعات در خصوص اقلیم گذشته و تاریخچه محیطی زمین اطلاعات مهمی را به دست آورد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала