وزیر خارجه کانادا معتقد است عامل انسانی دخیل در سقوط بوئینگ اوکراینی نبوده

CC BY-SA 2.0 / World Trade Organization / Opening plenary sessionفرانسوا فیلیپ شامپاین وزیر امور خارجه کانادا
فرانسوا فیلیپ شامپاین وزیر امور خارجه کانادا - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزیر امور خارجه کانادا معتقد نیست که علت سقوط بوئینگ در ایران عامل انسانی بوده است.

به گزارش اسپوتنیک، فرانسوا فیلیپ شامپاین وزیر امور خارجه کانادا، اعتقادی به اظهارات ایران مبنی بر اینکه "عامل انسانی" باعث سقوط هواپیمای بین المللی بوئینگ اوکراین در نزدیکی تهران بوده، ندارد.

انتشار گزارش اولیه درباره چگونگی سقوط هواپیمای اوکراینی  در ایران  - اسپوتنیک ایران
درخواست کمک کی‌یف از شرکای بین المللی خود در پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران

وزیر کانادا در پاسخ به پرسش مجری کانال تلویزیونی سی.بی.اس در مورد اینکه آیا معتقد است بوئینگ به دلیل خطای انسانی سرنگون شده، با این حال، وی اشاره نکرد که آیا پرتاب موشک به هواپیما را عمدی می داند یا نه.

شامپاین همچنین خاطرنشان كرد: كانادا به تحقیقات خود ادامه خواهد داد و تمام اظهارات مقامات ایرانی را در این باره بررسی خواهد كرد و تمام اقدامات لازم برای شناسایی افراد فاجعه انجام خواهد شد.

در اوایل ماه دسامبر، ارتش ایران قول داد تا قبل از سالگرد سقوط هواپیما، مسئولان سقوط را مجازات کند.

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ خطوط هوایی بین المللی اوکراین که صبح زود در ۸ ژانویه پرواز کرد، کمی پس از پرواز از فرودگاه تهران سقوط کرد.

در پی این سانحه دلخراش در مجموع ۱۷۶ نفر از شهروندان ایران، اوکراین، کانادا، انگلیس، آلمان، سوئد و افغانستان کشته شدند.

ارتش ایران در ۱۱ ژانویه اعلام کرد: بوئینگ اوکراینی به طور تصادفی سرنگون شد، این تقصیر عامل انسانی است؛ هواپیما در نزدیکی تأسیسات نظامی ایران پرواز می کرد و به عنوان "هدف دشمن" یعنی موشک کروز اشتباه گرفته شد.

در همان زمان، ایران خاطر نشان كرد كه آنها انتظار حمله از سوی آمریكا را داشتند كه در ارتباط با آن سیستمهای پدافند هوایی این كشور در وضعیت آمادگی كامل جنگی بوده است.

طبق گزارش سازمان هواپیمایی کشوری ایران درباره سقوط بوئینگ اوکراینی، اواخر ماه ژانویه، مقامات ایرانی گزارش دادند که هواپیما توسط دو موشک زمین به هوا از برد کوتاه از سامانه موشکی پدافند هوایی تور-ام ۱ سرنگون شد.

براساس این گزارش، دو موشک از جهت شمالی به سمت بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ شلیک شده است. این هواپیما پس از اصابت موشک، به دلیل قرار گرفتن در منطقه مسکونی، به سرعت ارتفاع خود را از دست داده و پس از آن با یک "مانع" در شهربازی برخورد می کند و به زمین می افتد. سپس از زمین فوتبال عبور کرده و کاملاً واژگون می شود و آتش می گیرد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала