نهایی شدن سند راهبردی ایران و افغانستان در آینده ای نزدیک

© AP Photo / Vahid Salemiنهایی شدن سند راهبردی ایران و افغانستان در آینده ای نزدیک
نهایی شدن سند راهبردی ایران و افغانستان در آینده ای نزدیک 
 - اسپوتنیک ایران
Telegram
عباس عراقچی معاون وزارت خارجه ایران گفت: ۴ بخش از ۵ بخش سند راهبردی ایران و افغانستان نهایی شده و تنها بخش امنیت این سند باقی مانده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، سید عباس عراقچی شب گذشته در حاشیه سفر به کابل و دیدار با مقامات عالی‌رتبه افغانستان گفت: ایران و افغانستان دو کشور همسایه هستند و منافع و نگرانی مشترک دارند.

وی خاطر نشان کرد: این همراهی نشان می‌دهد صلح و ثبات در افغانستان، صلح و ثبات در ایران بوده و رفاه و پیشرفت مردم افغانستان ارتباط مستقیم با پیشرفت مردم ایران دارد و این یک واقعیت راهبردی است.

عراقچی بیان داشت: همه مردم افغانستان اذعان دارند که منشأ مشکلات این کشور در ۴۰ سال گذشته از جاهای مختلف و جانب کشورهای دیگر بوده و آسیب‌هایی که افغانستان در این مدت خورده، هیچکدام از ناحیه ایران نبوده است.

 روحانی: راه آهن خواف-هرات پیوند دوملت ایران و افغانستان را مستحکم‌ تر می کند + ویدئو - اسپوتنیک ایران
روحانی: راه آهن خواف-هرات پیوند دوملت ایران و افغانستان را مستحکم‌ تر می کند + ویدئو

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران گفت: سند جامع راهبردی چشم‌انذار روابط بلندمدت ایران و افغانستان را ترسیم و اصول این روابط مشخص می‌کند و نقش مهمی در تحکیم روابط دو کشور دارد.

وی همچنین درباره برخی اظهارنظرها در زمینه برگزاری مذاکرات صلح افغانستان در دوحه گفت: مذاکرات صلح افغانستان در دوحه، مذاکراتی بین خود افغان‌هاست و کشوری نباید در جزئیات آن دخالت کند و محل مذاکرات در حالت ایده‎آل باید در داخل افغانستان باشد و البته فقط افغان‌ها در این زمینه تصمیم می‌گیرند.

عراقچی دیروز در کابل با عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه، حمدالله محب مشاور امنیت ملی، میرویس ناب معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و حامد کرزای رئیس جمهور پیشین این کشور دیدار و گفت و گو کرد. 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала