بيانيه 225 نماینده مجلس ایران در اعتراض به اظهارات اخير اردوغان

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / بيانيه 225 نماینده مجلس ایران در اعتراض به اظهارات اخير اردوغان
بيانيه 225 نماینده مجلس ایران در اعتراض به اظهارات اخير اردوغان - اسپوتنیک ایران
Telegram
225 نماینده مجلس ایران اقدام رئیس جمهور ترکیه مبنی بر خواندن سرود محلی آراز آراز را محکوم کردند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مهر، سید محمد دهنوی، نماینده مجلس ایران، بیانیه 225 نماینده مجلس در واکنش به خواندن سرود محلی آراز آراز توسط رجب طیب اردوغان که مضمون آن گلایه از جدا افتادن شهروندان آذری‌زبان در دو سوی رودخانه ارس بود، را قرائت کرد.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

ملت عزیز و غیور ایران

بکارگیری ادبیات تفرقه آمیز رئیس جمهور ترکیه آقای رجب طیب اردوغان که انتظار حُسن همجواری و تلاش در جهت وحدت جهان اسلام و ایجاد صلح و ثبات در منطقه از ایشان می رود، بسیار تعجب برانگیز و غیرپذیرفتنی است و شدیداً آن را محکوم می کنیم.

واکنش مردم تبریز به اظهارات اردوغان+ویدیو - اسپوتنیک ایران
واکنش مردم تبریز به اظهارات اردوغان+ویدیو

ادبیاتی که یادآور تحمیل داغی جانسوز بر پیکر سرزمین بزرگ ایران و جدایی تحمیلی و ناخواسته بخش مهمی از پاره تن ملت ایران بود. اشعاری که هم سراینده آن و هم خواننده آن همانا ایرانیان عزیز و داغدیده از فراق فوق می باشند.

ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی از استان های شمال غرب و سایر استان ها، ضمن محکومیت ادبیات تفرقه پراکنانه فوق و تاکید بر تمامیت ارضی، آبی و آسمان پاک کشور بزرگ ایران و آرمان های انقلاب اسلامی و رهنمودهای ولی امر مسلمین حضرت آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) و اصول قانون اساسی از جمله اصل 11 به حکم آیه "إِنَّ هذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّةً واحِدَةً وَ أَنَا رَبُّکُمْ فَاعْبُدُونِ" همه مسلمانان یک امت هستند و دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است سیاست کلی خود را بر پایه ائتلاف و اتحاد ملل اسلامی قرار دهد و کوشش پیگیر به عمل آورد تا وحدت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان اسلام تحقق بخشد و همراه با مردم عزیزمان، نمایندگان همه استان های کشور این نوای دلنشین را یادآور می شویم.

همه با یک نام و نشان، به تفاوت هر رنگ و زبان، همه شاد و خوش و نغمه زنان، به صلابت ایران کهن، ز صلابت ایران جوان؛ و بار دیگر ضمن تاکید بر یکپارچگی ملت بافرهنگ و ریشه دار ایران اسلامی و هم نوا با ده ها هزار شهید و جانباز مدافع این مرز و بوم از خطه سرسبز و شهیدپرور آذربایجان فریاد سر می دهیم: "آذربایجان، از حضرت آیت الله خامنه ای، انقلاب و ایران جدا نمی شود."

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در یک رژه نظامی در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان بیتی از شعر مشهور "آراز آراز" خطاب به رود ارس در مرز ایران و جمهوری آذربایجان را خواند که مضمون آن گلایه از جدا افتادن شهروندان آذری‌زبان در دو سوی این رودخانه است. این اظهارات مداخله جویانه با واکنش شدید مقامات ایران روبرو شد و در اعتراض به سخنان اردوغان، سفیر ترکیه در تهران به وزارت خارجه احضار شد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала