گزارش و تحلیل

ظاهرا کم کم چراغ به دست باید دنبال ترامپ بگردیم

© AP Photo / Andrew Harnikظاهرا کم کم چراغ به دست باید دنبال ترامپ بگردیم
ظاهرا کم کم چراغ به دست باید دنبال ترامپ بگردیم - اسپوتنیک ایران
Telegram
هنوز تکلیف آقای جو بایدن مشخص نشده که آیا رئیس جمهوری واقعی آمریکا است یا نه می بینیم شرط و شروط برای بازگشت به برجام علم می کنند.

اسپوتنیک - از تیم آقای بایدن جالب تر اروپایی ها هستند که این روزها شرط و شروط می گذارند و وزیر خارجه آلمان تقاضا کرده که توافق جدیدی به امضا برسد که در آن بحث موشکی ایران نیز لحاظ شود.

آلمان خواستار توافق هسته‌ای گسترده‌تری با ایران شد - اسپوتنیک ایران
آلمان خواستار توافق هسته‌ای گسترده‌تری با ایران شد

همه اینها به کنار برخی عرب ها هم تقاضا دارند که در مذاکرات آتی مشارکت داشته باشند.

به گونه ای صحبت می کنند که انگار قطعا قرار است مذاکراتی برگزار شود و ایران بنا است روی برنامه های دفاعی خود و روابط با هم پیمانان در منطقه چانه زنی کند!

اگر ایران می خواست در این باره مذاکره کند قطعا در دوران ریاست جمهوری ترامپ این کار را انجام می داد و این قدر صبر نمی کرد.

اصلا به فرض حتی ایران حاضر باشد که در این باره صحبت کند، آنوقت چه تضمینی وجود دارد که توافق به دست آمده اجرایی گردد؟
اروپایی ها و عرب ها کجای ماجرا هستند که به دنبال سهم خواهی می باشند؟
مگر همان برجام که چند سال پیش امضا شد اجرا شد تا ایرانی ها برجام ۲ و ۳ را بپذیرند؟
بد نیست وزیر خارجه آلمان توضح بفرمایند طی دو سه سال پیش آلمان کجای معادله بود و علیرغم اینکه به عنوان ضامن برجام در این گفتگو ها شرکت کرده بود چرا هیچ قدمی برای اجرای آن بر نداشت؟
آیا طرح های کاذب SPV  و INSTEX اجرا شدند؟
رویارویی ایران با کفتار ماخوذ به حیا - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
رویارویی ایران با کفتار فرانسوی مأخوذ به حیا
فقط شما را به خدا نگویید که به دلیل فشار آمریکایی ها اجرا نشد چون دست تان برای ایرانی ها رو است.
همه ایرانی ها به خوبی می دانند که شما هم مانند آمریکایی ها از همان اول تصمیم نداشتید به تعهدات خودتان عمل کنید و فقط بهانه تراشی می کردید که این تعهدات را اجرا نکنید و گرنه راه های زیادی برای همکاری با ایران داشتید.

کشورهای عرب هم بد نیست توضیح دهند که وقتی دهها میلیارد دلار تسلیحات خریداری می کنند و رسما اعلام می کنند که این تسلیحات را برای مقابله با ایران خریداری کرده اند بر چه اساسی به دنبال محدود سازی برنامه های دفاعی ایران هستند؟

اگر بنا باشد بحث و مذاکراتی مطرح شود ابتدا باید بحث حجم بالای خرید تسلیحات توسط کشورهای عربی، تسلیحات هسته ای اسرائیل و تهدید های آن بر علیه دیگر کشورهای منطقه، عدم تمکین به قوانین و مقررات بین المللی توسط اسرائیل و عرب های حوزه خلیج فارس، دخالت این کشورها در امور دیگر کشورهای منطقه، کشتار مردم بی گناه و استفاده متحدین آمریکا از تسلیحات ممنوعه بر علیه مردم بی گناه، توطئه چینی بر علیه دیگر کشورهای منطقه و همکاری آمریکا و اسرائیل و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در تشکیل گروههای تروریستی و حمایت از آنها و... بحث شود و بعد برسیم به بحث تسلیحات دفاعی ایران.

موافقت اسرائیل برای فروش تسلیحات نظامی به امارت - اسپوتنیک ایران
موافقت اسرائیل برای فروش تسلیحات به امارات

آیا غیر از این است که اینها می خواهند از کانال های سیاسی و نرم ایران را ابتدا تضعیف کنند تا در نهایت بتوانند به آرزوی دیرینه خود، یعنی اشغال و تجزیه ایران برسند؟

برخی شاید به یاد داشته باشند که اینها چه قدر همین سر و صداها را بر علیه عراق راه انداختند و وقتی خیالشان راحت شد که دیگر عراق هیچ تسلیحاتی برای دفاع از خود ندارد مانند شغال ریختند سر عراق و چه بلاهایی که بر سر عراق و مردم عراق نیاوردند؟

شاید برخی به یاد نداشته باشند اما شرایط در عراق به جایی رسیده بود که مردم دیگر طاقت فشارهای اقتصادی و سیاسی و تبلیغاتی را نداشتند و حتی ارتش عراق آنقدر روحیه خود را از دست داده بود که حاضر نبود با آمریکایی بجنگد.

در باره لیبی چی؟

آیا به یاد دارید که همین سیاست ها بر علیه لیبی اجرا شد و لیبی حاضر شد همه برنامه های هسته ای و موشکی و ... خود را کنار بگذارد.

آیا نیاز است که کسی توضیح دهد چه بلایی سر لیبی آمد؟

اگر گشتی در اینترنت داشته باشید به راحتی می توانید ملاحظه کنید همان سناریوهایی که توسط آمریکایی ها و اروپایی ها و عرب ها بر علیه عراق و لیبی اجرا شد امروزه در حال پیاده شدن بر علیه ایران است.

مجری یکی از برنامه های تلوزیونی عربی شب گذشته از من سوال می کرد به نظرت ایران چه کار باید انجام دهد که دیگران راضی شوند و متقاعد شوند که ایران تهدیدی برای دیگران نیست؟

کاظم غریب آبادی ، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین  - اسپوتنیک ایران
پاسخ ایران به تهدید مقام عربستانی

گفتم ایران هر کاری انجام دهد آنها باز هم بهانه های جدیدی خواهند آورد، چون هدف اطمینان یافتن از اینکه ایران تهدیدی برای دیگران نیست نمی باشد، آنها مطمئن هستند ایران تهدیدی برای دیگران نیست، هدف این است که تا می توانند ایران را تضعیف کنند تا معادله جنگ با ایران به نفع آنها بچربد و بعد به ایران حمله کنند و هر کسی سهم خود را بردارد.

مشکل اصلی در ثروت خدادادی و موقعیت ژئوپولیتیک ایران است که همه به دنبال دستیابی به آن می باشند.

تا زمانی که طرف مقابل احساس کند حمله به ایران برایش هزینه سنگین خواهد داشت قطعا از حمله خودداری خواهد کرد اما همین که احساس کند دیگر با خیال راحت می تواند به ایران حمله کند آنوقت به ایران حمله خواهد کرد.

آیا ماجرای کشتی ایرانی که به دستور آمریکا و توسط انگلیسی ها در دریای مدیترانه توقیف شد را به یاد دارید.

هر چه قدر تلاش شد که از کانال های دیپلماتیک ماجرا حل و فصل شود طرف مقابل بهانه آورد و کشتی را توقیف نگه داشت.

همین که سپاه پاسداران یک کشتی انگلیسی را توقیف کرد به دست و پا افتادند تا کشتی ایرانی را آزاد کنند و ایران هم کشتی آنها را آزاد کند.

متاسفانه امروزه جهان وحشی فقط این زبان را می فهمد.

با وجود ترور فخری زاده، برنامه هسته‌ای ایران طبق برنامه ادامه می‌یابد - اسپوتنیک ایران
با وجود ترور فخری زاده، برنامه هسته‌ای ایران طبق برنامه ادامه می‌یابد

یعنی اگر به شما یک سیلی زد باید بلا فاصله با مشت و لگد به او حمله کنید.

اینکه بخواهیم آنطرف صورت را برگردانیم بسیار اشتباه است.

آنقدر اشتباه است که اروپایی ها خود را مجاز می دانند علیرغم همه بد عهدی ها و نامردی های خود در قبال ایران مطالبه هایی داشته باشند که مطمئن هستند ایران قبول نخواهد کرد و می تواند ماجرا را پیچیده کند.

و تو سری از آن بدتر عربهای حوزه خلیج فارس می باشند که خود را مجاز می دانند در گفتگوهایی که قرار نیست برگزار شود شرکت کنند.

و اسرائیلی ها و آمریکایی ها هم خود را آزاد می بینند تا به هم پیمانان ایران در منطقه حمله کنند و سال گذشته شهید سلیمانی را ترور کنند و امسال شهید فخری زاده و بعد ها معلوم نیست چه کسی را ترور خواهند کرد.

گویند سالی که نیکوست از بهارش پیداست، تکلیف ما ایرانی ها هم ظاهرا با آقای بایدن کم کم دارد روشن می شود، قرار نیست هیچ تعهدی توسط آمریکا اجرا گردد فقط همان خواسته های قبلی ترامپ کادو پیچی شده با زبانی دیپلماتیک.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала