واشنگتن پست: قتل دانشمند هسته ای ایران، انعقاد معاهده ی جدید با غرب را نزدیک می کند

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / محسن فخری زاده، فیزیکدان هسته‌ای ایران
محسن فخری زاده، فیزیکدان هسته‌ای ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
ترور دانشمند فیزیک هسته ای ایران محسن فخری زاده ممکن است انعقاد توافق جدید بین غرب و تهران در برنامه هسته ای را نزدیک کند.

به گزارش اسپوتنیک، در یکی از مقالات منتشر شده در سایت روزنامه واشنگتن پست در این خصوص آمده است.

نویسنده آن ماکس بوت قتل فخری زاده را با سردار سلیمانی در نتیجه حمله نیروی هوایی آمریکا به فرودگاه بغداد مقایسه می کند. به عقیده این تحلیل گر« قتل سردار سلیمانی به تیتر روزنامه ها تبدیل شد اما تغییرات کمی به وجود آمد، در عین حال احتمالا در مورد مرگ فخری زاده نیز صدق می کند.»

وی خاطر نشان کرد که این حادثه به ضربه مهلک برای برنامه هسته ای ایران تبدیل نمی شود دقیق همان اتفاقی که در طرح منهتن افتاد (برای ساخت بمب اتمی در آمریکا). این طرح نیز کامل نمی شد اگر رابرت اپنهیمر که گاهی او را با فخری زاده مقایسه می کردند، در جنگ جهانی دوم فوت نمی کرد.

این تحلیل گر می گوید: برنامه هسته ای ایران، یک سازمان بروکراسی بزرگ است که می تواند با مرگ هر رهبری به حیات خود ادامه دهد.»

انگلیس به دنبال یافتن حقیقت حادثه ترور دانشمند هسته ای ایران
 - اسپوتنیک ایران
انگلیس به دنبال یافتن حقیقت حادثه ترور دانشمند هسته ای ایران
  

وی یادآوری کرد سری قتل های دانشمندان هسته ای ایران در سال های از ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ به راه حل دیپلماسی برنامه هسته ای ایران کمک کرد. این قتل ها در کنار تحریم های بین الملل سخت و حملات سایبری اسرائیل و آمریکا به تاسیسات هسته ای ایران، فشار بر ایران را بیشتر کرده و به پیروزی دیپلماسی برای دولت اوباما در سال ۲۰۱۵ تبدیل شد.

این تحلیل گر معتقد است که این پیچ و خم کنایه آمیز سرنوشت توسعه شرایط که  در آن قتل فخری زاده فقط فشار بر ایران را بیشتر می کند تا معاهده ی با دولت (آینده) بایدن منعقد نماید.

بوت مطمئن است که ایران ممکن است توسعه تسلیحات هسته ای را بدون توجه به اینکه چند دانشمندش کشته شوند، چقدر از سانتریفوژها در نتیجه حمله سایبری از کار بیافتند و یا اینکه خسارت جدی از تحریم ها به اقتصاد وارد شود و حتی حملات هوایی برنامه ی ایرانی را نابود کنند، ادامه خواهد داد. 

این تحلیل گر خاتمه داد: « تنها روشی که برنامه هسته ای ایران را متوقف می کند، انعقاد برنامه هسته ای جدید است. به خاطر اسرائیل، ایالات متحده و کل جهان  امیدوار خواهیم بود که مرگ فخری زاده موفقیت دیپلماسی کم و بیش بدیهی است.»

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала