وزارت خارجه فرانسه: پاریس، جمهوری خودخوانده قره‌باغ را برسمیت نمی شناسد

© AFP 2022 / Ludovic Marinساختمان وزارت خارجه فرانسه در پاریس
ساختمان وزارت خارجه فرانسه در پاریس - اسپوتنیک ایران
Telegram
سنای فرانسه با اکثریت آراء قطعنامه‌ای در باره برسمیت شناختن قره‌باغ به تصویب رسانده بود.

به گزارش اسپوتنیک با استناد به گفته نماینده وزارت امور خارجه فرانسه، پاریس، جمهوری خودخوانده قره‌باغ را برسمیت نمی شناسد.

ژان باتیست لوموان، وزیر مشاور در امور خارجه فرانسه در جریان بررسی قطعنامه اعلام کرد که برسمیت شناختن یکجانبه جمهوری خودخوانده قره‌باغ برای هیچ کشوری مفید نیست و به پیشرفت فرایند صلح کمک نمی کند.

باکو پایتخت آذربایجان - اسپوتنیک ایران
اعتراض آذربایجان به قطعنامه فرانسه در باره قره‌باغ

پیشتر، در روز 25 نوامبر، سنای فرانسه با تصویب قطعنامه‌ای از دولت خواست جمهوری خودخوانده قره باغ را به رسمیت بشناسد. این قطعنامه حمایت ارمنستان و محکومیت جمهوری آذربایجان را به همراه داشت. 305 عضو سنا رأی مثبت دادند و یک نفر رأی مخالف داد.

آذربايجان قطعنامه سنای فرانسه در مورد قره باغ را يک كاغذ معمولي مي داند. «ما می خواهیم تأکید کنیم که این قطعنامه برای آذربایجان چیزی بیشتر از یک کاغذ معمولی نیست. این قطعه کاغذ که به نام جاه طلبی های سیاسی محدود همراه با نقض فاحش قوانین بین المللی، منشور سازمان ملل و قطعنامه های مربوط به شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب شده است، در ارتباط با اهداف و فعالیتهای عینی فرانسه ، هم به عنوان یک کشور مشترک رئیس گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا و هم به عنوان عضوی دائم شورای امنیت سازمان ملل جدا سوآل برانگیزاست».

شایان ذکر است که درگیری ها در قره باغ در سال 1988 آغاز شد که منطقه خودمختار قره باغ  خروج خود از ترکیب  آذربایجان شوروی را اعلام کرد. در جریان رویارویی مسلحانه در سالهای 1992-1994 ، آذربایجان کنترل قره باغ و هفت منطقه مجاور را از دست داد. از سال 1992 ، مذاکرات در مورد حل و فصل مسالمت آمیز منازعات در چارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ، به ریاست سه کشور روسیه ، ایالات متحده و فرانسه در جریان است. آذربایجان اصرار دارد که تمامیت ارضی خود را حفظ کند ، ارمنستان از منافع جمهوری خودخوانده قره باغ دفاع می کند زیرا خود قره باغ طرف مذاکره نیست.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала